Baskı stresi

İş dünyasında kim, en çok hangi konuda kendini baskı altında hissediyor? Capital olarak iş insanlarına bu soruyu sorduk.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Baskı stresi


MURAT KOLBAŞI /ARZUM GENEL MÜDÜRÜ
"FARK YARATMA ZORUNLULUĞUMUZ ARTTI"
ÜRETİM SÜRESİ KISALDI

Özellikle üretim süreçlerinin kısalması ve kalıp maliyetlerinin eskisine göre azalması, yeni ürün geliştirme ve üretme sürelerini çok kısalttı. Bu yüzden daha sık aralıklarla yeni ürün geliştirmek, farklılık yaratmak zorunluluğumuz arttı.
RAKİBİN HIZI
Geliştirdiğimiz bir ürüne benzer bir ürün, rakipler tarafından çok hızla yaratılıyor, Bu da kâr marjlarımızda daha hızlı aşağıya yönlü değişime sebep oluyor, Son yıllarda herkes işinin en iyisini yapmaya daha fazla odaklı.
ORTAK İŞLER ÜRETME
Perakendeci, sadece mağazasına ve şubelerine, üretimine, marka sahibi markasına ve yeni fikirlere odaklandı, Her şeyi yapmak yerine işlerini iyi yapanlarla ortak işler üretme fikri daha fazla ağırlık kazandı.
YENİ KATEGORİLER
Bu rekabet ortamında yeni ürünler tasarlayıp, yeni ürün kategorileri açıp rakiplerden biraz farklılaşmak gerekiyor, Bu yüzden biz de yeni tasarım ürünler lanse etmeye çalışıyoruz,
ÖNEM KAZANACAK KONU
Arzum olarak 1996'dan beri yurtdışından ve yurtiçinden yerli ve yabancı birçok tasarımcıyla çalışıyoruz, Markaya, tasarıma önem veren marka kimliğini getirmeye çalışıyoruz, Azalan marjlar, daralan pazar, artan marka ve ürün sayısı yüzünden Ar-Ge ile ortaya çıkacak yeni ürünlerle rekabetin yüksek olduğu bu sektörde tüketici gözünde bir adım öne çıkmak çok büyük önem taşyor, Biz de önümüzdeki dönemde bu konulara daha da önem vereceğiz,

Önünü tam göremiyor

Bugünlerde çoğu yönetici, önünü görememekten şikayetçi. İlaç sektörünün en güçlü yöneticilerinden No-vartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman da bu konuda zorlananlardan... Sektörel olarak bekledikleri ölçüde öngörülebilir ve sürdürülebilir bir ortamda yatırımlarını yönlendiremediklerini söyleyen Berkman, bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Global bütçe uygulaması ile son yıllarda sürekli yaşadığımız fiyat kesintisi, sektörümüzü ciddi bir tıkanma noktasına getirdi. Yaşanan süreçte artık daha yenilikçi bütçe modellerine ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Mutlaka sektör ve ilgili tüm paydaşların üzerinde uzlaşacağı bir payda yaratmak son derece önemli. Hastalarımıza sunulan tedavilerin kesintisiz biçimde sağlanabilmesi için bu bir gereklilik halini aldı." Berkman, sektör üzerindeki bu büyük baskıya rağmen verimliliğe ve değişimi yönetmeye odaklanarak mevcut sıkıntıları aşmaya çalıştığını da belirtiyor. Yaptıkları her işte verimliliğin temel odak noktaları haline geldiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Güçlü ve son derece yetkin bir ekibimiz var. Mevcut koşulların farkında olarak işlerimizde verimliliği öne çıkarmaya çabalıyoruz. Maliyetlerimizi düşürmeye çalışırken bir yandan inovatif çözümler üretmek en fazla beslendiğimiz nokta. Mutlaka mevcut sıkıntıları birlikte aşacağımız bir çıkış noktası bulunacak."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz