Çalışanı bekleyen gerçekler

2012'de şirketler ücretler konusunda temkinli.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çalışanı bekleyen gerçekler


MURAT YEŞİLDERE / EGON ZEHNDER YÖNETİCİ ORTAĞI
"DARALMA ÜCRETLER ETKİLEYECEK"
PRİMLER ERTELENEBİLİR

2012'de şirketlerin uzun vadeli ücret politikaları ve stratejilerinde önemli değişiklikler beklemiyorum. Ancak uygulamada 2012 yılından beklenen olası daralmanın etkilerini göreceğiz.  Hak edilmiş değişken ücret, ikramiye, ödül ödemeleri daha sınırlı yapılabilir veya ertelenebilir.
LÜKS ARAÇLARA KISITLAMA
Yan haklar konusunda çok radikal değişiklikler öngörmüyorum, Ancak ekonomik sebepler nedeniyle tepe yöneticilerde olmasa da yönetim kademesinde farklı uygulamalar olabilir. Üst sınıf otomobillere getirilen vergiler yöneticilere sunulan otomobil olanaklarını kısıtlayacak.
YETENEK SAVAŞLARI
Önümüzdeki dönemde ücretleri belirleyecek 2 önemli konu ise kriz beklentisi ile yetenek savaşları olacak. Doğal ücret artışları enflasyona dayalı kriz kaygısı olmadan yapılacak. Olası yönetici transferlerinde de yetenek savaşları nedeniyle ücretleri artırıcı yönde etki hissedilecek.

SİBEL YÜCESAN / MERCER TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
"ŞİRKETLERİN YÜZDE 801 BİR KEZ ZAM VERİYOR"

İLK 4 AY ÖNEMLİ
Türkiye'de geriye dönük enflasyonu telafi etmek gibi bir trend var. Genelde artış yılın ilk 4 ayında yapıldığı için, oluşmuş enflasyon baz alınıyor. Hükümetin 2012 için enflasyon beklentisi yüzde 7'ydi. Ancak bunun revize etmesi durumunda şirketler de ücret zamlarını tekrar değerlendirebilir, Böyle bir durum olması durumunda şirketlerin ne yapacaklarına dair elimizde şu an bir bilgi yok.
HAYAL KIRIKLIĞI
Yaklaşık son 10 yıldır, bizim araştırmamıza katılan şirketlerin yüzde 80'i, zamlarını yılda 1 kez veriyor. Bu durumun değişmesini beklemiyoruz. Zam yapmak yerine unvan vermek uygulaması da var, Ancak, bu kısa vadeli bir çözüm olabilir, Uzun vadede ise unvan verme, beklentileri daha da yukarı çeken bir uygulama olacak ve hayal kırıklığı yaratacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz