Daha iyisini bulma yarışı

Başarısızlığa tahammül etmeyen patronlar ve yönetim kurulları, eskisinden daha hızlı bir şekilde CEO değiştiriyor...

27.09.2016 12:39:300
Paylaş Tweet Paylaş
Daha iyisini bulma yarışı
CEO’ların koltukları, belki her zamankinden daha fazla risk altında. Küresel ve bölgesel sıkıntılar, belirsizlik ortamı, patron katında başarısızlığa tahammülün giderek azalması, son dönemde CEO sirkülasyonunun artmasına neden oluyor. Üstelik bu eğilim, dünya genelinde gözleniyor. Rakamlar da durumu net biçimde ortaya koyuyor. Örneğin 2015, CEO sirkülasyonu açısından birçok sektörde son 10 yılın en yüksek oranına ulaşılan yıl oldu. Strategy&’in Nisan 2016 yılında yayınladığı “2015 CEO Success Study” raporuna göre CEO sirkülasyonunda ilk sırada yüzde 24,7 ile telekomünikasyon sektörü yer aldı. Onu yüzde 23,2 ile enerji izledi. Rapor, CEO değişimindeki en önemli nedenin, yoğunlaşan satın alma ve birleşmeler olduğunu da ortaya koyuyor.
Aynı manzara Türkiye’deki şirketler için de geçerli. Patronların ve yönetim kurullarının eskiye nazaran daha sabırsız olması, keskin rekabet ve yoğunlaşan el değiştirmeler, tepe koltuklardaki hızlı değişimin öne çıkan nedenleri arasında. Tabii bu ortam, en çok beyin avcılarının mesaisini artırıyor. Uzmanlar, sadece boş koltuklara değil, halen görevde olan ama performansından memnun olunmayan CEO’ların yerine de aramaların tüm hızıyla sürdüğünü belirtiyor. Öyle ki beyin avcılarının elindeki CEO projelerinin yaklaşık yarısı “mevcut CEO yerine”. Büyük bir beyin avcısı şirketinin genel müdürü, “Türkiye’de ilk defa, aranan CEO’ların yüzde 50’si, mevcutları değiştirmek amaçlı… Patronlar performanslarından memnun olmadıkları yöneticilerini giderek daha fazla değiştirme eğilimindeler” diye konuşuyor.
BÜYÜK CEO ARAYIŞI!
Son birkaç yıldır patronların gözü, “daha iyi bir CEO” için sürekli açık. Türkiye’nin önde gelen beyin avcıları da bu eğilimi doğruluyor. Şu anda aranan CEO’ların yaklaşık yarısı mevcut CEO’ların yerine isteniyor. Ergene Consulting & HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene, halihazırda ellerinde 4 ayrı CEO, genel müdür projesi olduğunu belirtiyor. “Aradığımız CEO’lardan 2’si boş pozisyon için 2’si için de performansı düşük, mevcut CEO’ların yerine bakılıyor” diyen Ergene, şöyle devam ediyor: “Bunun yanı sıra 2 CFO, 2 CIO, 1 CHRO, 1 CSO projemiz olduğunu söyleyebilirim.” “Toplam 14-15 pozisyon her an elimizde mevcut” diyen Amrop Türkiye Yönetici Ortağı Gülven Aytekin, şöyle devam ediyor: “Elimizde 14-15 proje var. Bunların 4’ü CEO, genel müdür, 5-6’sı yönetim kurulu ve danışma kurulu üyesi. Geriye kalan ise yine farklı özgün roller. Şu anda 4 genel müdür, CEO pozisyonu çalışıyoruz. Yarısı boşalan pozisyonlar, yarısı mevcut kişilerin yerine bakılıyor.” Heidrick and Struggles Türkiye Ortağı Kaan Otçu, “Bu yıl şu ana kadar 5 CEO rolü çalıştık ve çalışıyoruz. Bunların sadece biri, yeni oluşturulan rol. 2015’te de 5 CEO projesi çalıştık. Hepsi mevcut CEO’ların yerlerine atandı.” HRM Danışmanlık Yöneticisi Elif Ejdar Özel, yoğun biçimde C seviye arayan beyin avcılarından. Özel, portföylerindeki son durumu şöyle özetliyor: “Şu anda çalıştığımız 5 ayrı C seviye pozisyonumuz mevcut. Bunlardan 3’ü CFO, diğer ikisi de CEO ve COO. 5 pozisyon da yeni oluşmuş kadrolar. Ancak özellikle CFO kadrosu değişikliklerinde performans düşüklüğü ve global merkezin talepleri gündemde oluyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz