Dünya’nın En İyi Çok Uluslu İşverenleri 2013 listesi açıklandı!

Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen Dünya’nin En İyi Çok Uluslu İşverenleri listesinde yer alan 25 belli oldu.

24 EKİM, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya’nın En İyi Çok Uluslu İşverenleri 2013 listesi açıklandı!
İnsan Kaynakları uygulamaları ve yönetim politikalarının bütünü ele alındığında işletme içerisinde mükemmel işyeri kültürünü yaratmak zorluklarla dolu ve çaba isteyen bir yolculuktur. İşte şirketlerin gerçekleştirmiş oldukları İK uygulamalarına ve yönetim politikalarına bakıldığında Dünyadaki en iyi 25 uluslararası şirketten birisi olmak ise çok daha zordur.

Dünya’nın En İyi İşverenler Listesinde kimler var görmek için görsele tıklayın.
Great Place to Work Enstitüsü faaliyette bulunduğu 49 ülkede, 2012 yılı sonlarından 2013 ortalarına kadar yarışmaya katılan 6.100 şirket arasından dünyanın en iyilerini seçildi. Araştırmaya katılan şirketlerin çalışan sayısı toplamına bakıldığında 11 milyondan daha fazla çalışanın araştırma içerisinde yer aldığını görmekteyiz, bu açıdan ele alındığında her yıl yapılan Dünya’nın En İyi İşverenleri araştırması benzerleri arasında dünyadaki en geniş çaplı araştırma ünvanına sahib olması ile birlikte ayrı bir önem taşımakta. Araştırmanın ana kriterine baktığımızda, araştırmaya katılan şirketlerin Great Place to Work Enstitüsünün faaliyet göstermiş olduğu  ülkelerden birinde o ülkenin En İyi İşverenleri listesi için başvurmuş ve bu listeye girmiş olmaları gerekmekte. En İyi İşverenler listeleri oluşturulurken, enstitünün global olarak kullandığı iki ayrı değerlendirme aracından Trust Index© Çalışan Anketi ve Culture Audit© İşyeri Kültürü Analizinden elde edilen sonuçlar baz alınmakta. Değerlendirme oranlarına baktığımızda ise işyeri kültürü değerlendirmesinin üçte ikisi Trust Index© Çalışan Anketinden, üçte biri ise Culture Audit© İşyeri Kültürü Analizi’nde ölçümlenen şirket politikaları ve uygulamalarından gelmektedir.

Dünya’nın En İyi İşverenler Listesinde kimler var ?
Dünya çapında 1.000’den fazla uluslararası firma katımı ile gerçekleştirilen 2013 Yılı araştırmasının detaylarına baktığımızda, Araştırmaya katılan firmalardan 517 tanesinin, Arjantinden, Finlandiya’ya ve hatta Avusturalya’ya kadar enstitünün faaliyette olduğu 5 kıtada ve  49 ülkede oluşturulan En İyi İşverenler listelerinde yer alan şirketlerden oluştuğunu görmekteyiz. Ve yine bu 517 firmadan 37 tanesi, Dünyanın En İyi Çok  uluslu işverenleri için belirlenen ilave yeterlilik kriterlerinide sağlamıştır. İşte bu 37 firmadan “En İyinin En İyisi” olmaya hak kazanmış 25 şirketin sıralamasına baktığımızda ise sıralamada yer alan ilk dört şirketin teknoloji sektöründe faaliyete gösteren markalar olduğunu görmekteyiz.

1000 den fazla şirket arasından seçilerek listeye giren şirketlerin aynı zamanda Great Place to Work enstitüsünün faaliyette olduğu ülkelerde düzenlenen En İyi İşverenleri listelerinde yer aldıkları her bir ülke ve temsil ettikleri çalışan yüzdesine göre de  ek puanlar kazandığı araştırmada şiketlerin sahip oldukları diğer özelliklere baktığımızda;  Bu şirketlerin hepsinin ez az 5 ülkede o ülkelerde düzenleyen Great Place to Work En iyi işverenler listesinde yer aldığını, her şirketin dünya çapında en az 5.000 çalışanı bulunduğunu ve çalışanlarının %40’nın merkez ofislerinin yer aldığı ülke dışında faaliyet gösterdiklerini görmekteyiz.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.