Gençlik mi deneyim mi?

Uzmanlara göre yeni dünya düzeninde gençleşme trendi doğal bir süreç, ama kesinlikle hassas biçimde yönetilmeli.

21.09.2014 09:35:320
Paylaş Tweet Paylaş
Gençlik mi deneyim mi?
Türkiye’yi uluslararası arenada cazip kılan en önemli özellik hiç kuşkusuz genç nüfusu... Bu durum iş gücü piyasasında da kendini hissettiriyor. Son yıllarda şirketler hızla genç çalışanlara yöneliyor. Son 10 yılda çalışan nüfusun yaşının ortalama 3,6 yıl gençleşmesi de bunun bir kanıtı.

Yaş ortalamasını düşürmek birçok şirket için övünç kaynağı olsa da uzmanlar, “Fazla hız zarar” diyor. Çünkü, 50’li yaşlarına gelen deneyimli kesimin hızla oyun dışı bırakılması, birçok riski de beraberinde getiriyor. Özellikle deneyim ve yetenek kaybı, ciddi bir tehlike oluşturuyor. 60 yaşında emeklilik, bence kaynak israfı.

Şimdi tecrübelerimi aktarırken görüyorum ki bana çok basit gelen konular başkaları için çok önemli. Bana basit geliyor, çünkü ben onları iş hayatı boyunca defalarca yaşamışım.” Türk iş dünyasının önde gelen profesyonellerinden Mehmet Ali Berkman, bu sözleri söylediğinde takvimler 2005’i gösteriyordu.

O ise Koç Holding’in tepe yöneticilerinden biri olarak “60 yaşta emeklilik kuralı” gereği grupla yollarını ayırmıştı. Ama emekliliği hiç de uzun sürmedi. Sadece 1 yıl sonra Akkök Holding’e CEO oldu ve tam 7 yıl daha aktif yöneticilik yaptı. Halen aynı grupta yönetim kurulu üyesi ve danışman.

Aslında hem Türkiye’de hem yurtdışında, Berkman gibi çok sayıda örnek bulmak mümkün. Üstelik bu örnekler, madalyonun öbür yüzünü ortaya koyuyor. Çünkü şirketler için gurur kaynağı olan gençleşme, diğer yandan 50 yaş üstü çalışanların “en verimli” dönemlerinde oyun dışı kalması anlamına da geliyor.

Uzmanlara göre yeni dünya düzeninde gençleşme trendi doğal bir süreç, ama kesinlikle hassas biçimde yönetilmeli. Şirketler, gençlik trendine kapılıp deneyimi asla göz ardı etmemeli. Aksi halde önümüzdeki 10 yılda yetenek kaybı yaşanılması kaçınılmaz... Peki durum gerçekten de bu kadar kritik mi? Şirketler gençleşirken 25-30 yıllık deneyime sahip 50 yaş üzeri çalışanları ne bekliyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.