Hangi şirkette kaç yılda yönetici olabilirsiniz?

CEO'luk için nerede kaç kademe atlamanız gerekiyor?

24 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Hangi şirkette kaç yılda yönetici olabilirsiniz?
Birkaç yıl önce şef, yetkili, takım lideri gibi ilk seviye yönetici pozisyonlarına atanmak için en az 7 kademeden geçmek gerekiyordu. Şimdi bu sayı en hiyerarşik kurumlarda bile neredeyse yarıya indi. Artık yönetici olmak için Yapı Kredi’de 4, Tofaş, Vodafone ve ING’de 3 kademe bulunuyor.

GALERİYİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Vestel, P&G, Deloitte, Garanti gibi daha yalın kurumlarda ise kademe sayısı daha az. İlk seviye yöneticilik öncesinde 1, en fazla 2 kademe bulunuyor. Teknoloji, yazılım, GSM, bilişim, çağrı merkezi sektörlerinde de ilk yöneticilik öncesindeki kademe sayısının az olması dikkat çekici...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
P&G, dünyada birçok başarılı yöneticiyi yetiştirmesiyle ün yapmış bir şirket. Merkez İK departmanı, yılda yarım milyondan fazla adayı değerlendiriyor. Şirketteki en sıra dışı uygulama ise birkaç uzmanlık dışında yeni işe alman herkesin müdür yardımcısı seviyesinden çalışmaya başlaması. Bunlar da 2 ila 3 yıl gibi kısa sürede müdür kademesine terfi ediyor.

P&G Türkiye İK Direktörü Bilgehan Ergenekon, yalın yönetim stratejileri gereği yöneticilik pozisyonu öncesinde sadece bir kademelerinin bulunduğu söylüyor. Bu sayede P&G’de yeni yetenekler kurum içinde daha kısa sürede yükselip karar süreçlerinde aktif rol alıyor.

Sadece P&G’de değil, L’Oreal’den Coca-Cola’ya kadar dünya devi şirketlerin pek çoğu, organizasyonlarını sadeleştirip yönetici olmak için geçilmesi gereken kademeleri azaltıyor.

Hiyerarşinin azaldığı bu yapılarda eskiden olduğu gibi yönetici olabilmek için 7 ila 10 kademe bulunmuyor. Yöneticilik için bir veya iki kademeyi geçmek yeterli oluyor. Bu da ortalama 3 ila 4 yıllık bir süre zarfında gerçekleşiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.