İş koliklik artıyor mu?

Capital’in Yenibiris.com ile beraber 2.590 çalışan ve CEO Club üyesi 100 CEO ile yaptığı iki anket de Türkiye’de çalışanların yarıya yakınının günde 10 saatten fazla çalıştığını gösteriyor.

27.03.2014 00:16:440
Paylaş Tweet Paylaş
İş koliklik artıyor mu?
34 OECD ülkesinde haftada 50 saat ve üstü çalışanların toplam çalışanlara oranı sadece yüzde 8,76. Türkiye'de ise bu oran yüzde 46,1. Capital’in Yenibiris.com ile beraber 2.590 çalışan ve CEO Club üyesi 100 CEO ile yaptığı iki anket de Türkiye’de çalışanların yarıya yakınının günde 10 saatten fazla çalıştığını gösteriyor.

Çalışanların yüzde 75’i, CEO’ların ise yüzde 36’sı kimi zaman sağlıklarını etkileyecek kadar çok çalıştıklarını itiraf ediyor. Tüm bunlara rağmen halinden şikayetçi CEO sayısı oldukça az. Hatta çoğu, iş-yaşam dengelerine bu durumun fazla yansımadığı görüşünde.

Yine de sürekli çalışmanın verimliliği olumsuz etkileyeceği konusunda hemfikirler. Geçmiş yıllarda, örneğin 80’lerde haftada 50 ve üzeri saat çalışanlara işkolik deniyordu. Bugün ise bu konuda farklı yaklaşımlar var.

Örneğin “Retirement for Workaholics” kitabının yazarı Dr. Morley Glicken, haftada 50-60 saat, yönetim uzmanı Saide Kuzeyli ise 70 saat ve üstü çalışanlar için “işkolik” tanımlamasını yapıyor. Yönetim danışmanı Ali Midillili, günde 10 saat ve üzeri, Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri ise 11 saat ve üstü çalışan kişileri bu kapsama sokuyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Dünyada çalışma süresinde haftalık 50 saatin üzerine pek çıkılmıyor. 34 OECD ülkesinin ortalamasına bakıldığında da haftada 50 saat ve üstü çalışanların toplam çalışanlara oranı sadece yüzde 8,76’da kalıyor. Türkiye'de ise tablo çok farklı... 50 saat ve üzeri çalışanların toplam çalışanlara oranı yüzde 46,1.

Türkiye, bu oranla aynı zamanda ağır çalışma saatleri listesinde de en üst sıraya oturmuş durumda. Yüzde 29 ile Meksika ve yüzde 20 ile İsrail Türkiye’yi takip eden ülkeler arasında yer alıyor...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz