İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu


TTNET Yönetim Destek Kıdemli Direktörü Hasan Kaya da diğerleriyle aynı görüşte olduğunu “Bazı adaylar pozisyonun gerekliliklerinden çok kurumun cazibesi nedeniyle uygun şartları içermese de başvurmayı tercih ediyor” diyerek ortaya koyuyor.

KARİYER PLANI YOK
Bir de hiç kariyer planlaması olmadan yola çıktığı için neredeyse her şirkete ve pozisyona CV gönderenler var. Yıllık 20 bin başvurunun yarısını değerlendirmeye alan Index Grup İK Direktörü Timur Tiryaki, bu gruptan şikayetini şöyle anlatıyor:

“Türkiye’de maalesef ‘Ne iş olsa yaparız’ başvurularından çok alıyoruz. Kariyer planlama ve kariyer geçişlerini yönetmede çok başarılı değiliz. Şansını deneme niyetindeki adaylara çok rastlanıyor” diyor. Turizmde deneyimli eleman aradıklarını, fakat yılda ancak yüzde 20 oranında ihtiyaçlarıyla örtüşen CV aldıklarını anlatan Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar da bu durumu “ne iş yapacağına henüz karar verememiş çok önemli bir kitlenin varlığına” bağlıyor.

Boyadan tarıma, tekstilden lojistiğe farklı sektörlerde faaliyet gösteren Polisan Holding de kariyer planlaması çerçevesinde yapılmayan başvurulardan rahatsız. Genel olarak deneyimli ve konusunda uzman kişilere ihtiyaç duyan şirkete ilan başına en az 450 başvuru geliyor ve bunların yüzde 60’ı değerlendirmeye alınmıyor.

Polisan Holding İK Direktörü Ahmet Türkselçi, “İş ilanlarımızda pozisyon için aradığımız nitelikleri açıkça belirtiyoruz. Buna rağmen aranan pozisyona göre deneyimi, bilgi ve becerisi az olanlar başvuruda bulunuyor. Bu adaylar kariyer hedefi belli olmadığı için bilinçsizce bir arayış içinde oluyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.