"İşe Alım Planları Yeni Mezun Ağırlıklı"

2007’de yapılacak olan yeni yatırımlar, kapasite artışları, büyüme stratejileri istihdam planlarına da yansıyor. Holdinglerin açıkladıkları yeni yatırım planları doğrultusunda önemli büyüklükte ist...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İşe Alım Planları Yeni Mezun Ağırlıklı

2007’de yapılacak olan yeni yatırımlar, kapasite artışları, büyüme stratejileri istihdam planlarına da yansıyor. Holdinglerin açıkladıkları yeni yatırım planları doğrultusunda önemli büyüklükte istihdam yaratacakları görülüyor. Bankacılık, perakende, bilişim, telekomünikasyon ve ilaç en fazla alım yapacak sektörler olarak öne çıkıyor. İstihdam planlarında göze çarpan nokta ise şirketlerin işe alımların en az yarısını yeni mezun olmuş, deneyimsiz adaylara ayırmaları.

Şirketlerin işe alım planları, büyüme beklentisine dair önemli bir göstergedir. Ekonominin iyi bir seyir izleyeceğini öngören şirketler, yeni açılımlara yönelerek çalışan sayısını artırırlar. 2007 yılı için şirketlerin yeni istihdam planları da, bu anlamda, iyi bir yıl geçireceğimize dair beklentilerin ağırlıkta olduğunu yansıtıyor.

Başta büyük gruplar olmak üzere birçok şirket, 2007’de binlerce kişiyi işe alma hazırlıkları yapıyor. Kimisi yeni yatırımları için eleman almayı planlarken, kimisi de mevcut işgücünü güçlendirerek pazar payını büyütmeye çalışıyor.

hed

2007 yılında özellikle büyük gruplarda önemli istihdam artışları yaşanması bekleniyor. Bu artışlara kapasite artırımları ve yeni yatırımlar hız kazandırıyor. Örneğin, Sabancı Holding Gıda ve Perakendecilik Grubu Başkanı Haluk Dinçer, yapılacak yeni yatırımlar sonucu Sabancı perakende grubunun çalışan sayısını 3 yılda 13 binden 20 bine çıkaracaklarını söylüyor.

Yalnızca Sabancı Grubu değil, hemen hemen bütün büyük gruplar, çalışan sayısını önemli miktarda artırmanın planlarını yapıyor. Doğuş Grubu, 2007 yılında 4 bin 340 kişiyi daha istihdam edecek. Bu büyük atağa, Doğuş İnşaat ve Garanti Bankası’nın öncülük edeceği belirtiliyor. Doğuş Grubu İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı Tuba Köseoğlu Okçu, ayrıca, Yusufeli ve Marmaray Projeleri için dönemsel olarak 3 bin 500 kişiye daha istihdam olanağı sağlayacaklarını söylüyor.

Hangi Sektörler Öne Çıkıyor?
İşe alım planlarında ön plana çıkan sektörler arasında perakende, bankacılık, bilişim, telekomünikasyon, ilaç ve inşaat yer alıyor. Bu sektörlerin 2007 yılında da büyüme trendi yakalaması ve bu doğrultuda işe alımlara ağırlık vermesi bekleniyor.
Perakende sektöründe açılacak yeni mağazalar, pazara girecek yeni oyuncular istihdam rakamında oldukça önemli bir büyümeyi de beraberinde getirecek. Türkiye genelinde 13 hipermarket ve 9 ekspres mağazasında yaklaşık 4 bin kişiyi istihdam eden Tesco Kipa, 2007’de de 3 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor.

Diğer perakendecilerden Real’in bin 500, Diasa’nın bin kişilik işe alım yapması bekleniyor. Ayrıca Shaya, Unitim, Marks&Spencer, YKM ve Flo gibi zincirler de göz önünde bulundurulduğunda perakende sektörünün bu yıl 20 bin kişiyi daha istihdam etmesi bekleniyor.

Son dönemde hızlı büyümesiyle dikkat çeken sektörlerden biri de bilişim. İrili ufaklı 3 bin firmanın faaliyet gösterdiği bu sektörde 2007’de yaklaşık 4 bin kişiye yeni iş imkanı sağlanacak. Özellikle satış, pazarlama ve teknik destek bölümlerinde işe alımlar yoğunlaşacak.

Sadece Türk Telekom’un bile 2 bin kişiyi işe alacağı telekomünikasyon sektöründe 2007 yılında 3 bin 500 kişiye daha istihdam sağlanması bekleniyor. Kuşkusuz, Telsim ve Avea’nın paylarını artırmaya dönük atacakları adımlar ve Turkcell’in buna yanıt üretme çabası da sektördeki istihdama olumlu yansıyacak.

Rekabetin yoğun olduğu bir diğer sektör olan ilaçta da şirketler çalışan sayısını artırma planları içerisinde. Özellikle satış ekiplerini güçlendirmeye dönük olarak 2 bin 500 kişi daha istihdam edilecek.

Son birkaç yılın parlayan yıldızlarından inşaat sektörü de 2007 yılında önemli sayıda yeni çalışana kapılarını açacak. Neredeyse her hafta yeni bir projenin gündeme geldiği sektörde en fazla mühendis, mimar ve şantiye şeflerine ihtiyaç duyulduğu dikkat çekiyor. 2007’de 2 bin 500 kişiye daha iş olanağı sunması beklenen sektördeki büyüme, cam, seramik, boya gibi yan sektörlerde de istihdamı ateşleyecek.

Bankalar Yine Çok Hızlı

2006 yılını satın alma ve büyüme ile geçiren bankacılık yeni yıla da iddialı giriyor. Bankaların büyüme planlarının içinde yeni eleman ve yönetici alımı da var. Yeni alımları ise en çok şube açılışları destekleyecek.

2007 yılında HSBC bin 500, Denizbank bin, Fortis ise 750 kişiyi daha işe almayı öngörüyor.
Garanti Bankası İnsan Kaynakları ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün, 2007 yılında, hızla büyüyen şube ağlarına paralel olarak, yaklaşık 2 bin kişiyi kadrolarına katmayı planladıklarını belirtiyor.

“2007 yılı büyüme planlarımız dahilinde, yaklaşık 2 bin 500 kişilik işe alım yapmayı planlıyoruz” diyen Akbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Bozkurt ise şöyle devam ediyor: “İşe alımlarımızın yaklaşık yüzde 80’ini deneyimsiz, yeni mezun adaylar, yüzde 20'sini ise deneyimli çalışanlar oluşturacak. Deneyimsiz elemanlar, özellikle genel müdürlük ve şubelerimiz için yönetici adayları olarak yetiştirilecek. Ayrıca, çağrı merkezimiz ile şubelerimizin gişe kadroları için asistan alımlarında yine deneyimsiz eleman alımı yoğunlaşıyor.”

Bankacılıkta 2007 yılında öne çıkacak bir eğilim ise bazı alanlara lise mezunlarının tercih edilmesi olacak. Örneğin, Denizbank, call center ve gişeler başta olmak üzere çok fazla eğitim istemeyen işler için lise mezunlarını tercih edecek. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Bazı işlere üniversite, master mezunu çalışanlar almak anlamlı değil. Biz 2007’de bu işlere lise mezunlarını almaya başlayacağız. Diğer bankaların da bizi izleyeceğini düşünüyorum” sözleriyle yeni bir gelişmeye dikkat çekiyor.

Yeni Mezun Oranı Artıyor
İstihdam cephesinden bir iyi haber de yeni mezunlara. Her sektörden şirketin üniversiteden yeni mezun olacak gençlere yönelik işe alım planları var. Örneğin, Garanti Bankası’nın yapacağı 2 bin kişilik işe alımın yüzde 70’inin yeni mezunlara yönelik olması planlanıyor. Akbank’ın yapacağı işe alımların ise yaklaşık yüzde 80’ini deneyimsiz, yeni mezun adaylar oluşturacak. Kendi yöneticilerini içeriden yetiştiren İş Bankası’nda da işe başlayan adayların büyük çoğunluğu yeni mezunlardan oluşuyor.

Yeni mezunlara rağbet eden bir başka sektör ise danışmanlık. 2005 yılında 170 yeni mezun ve 100 deneyimli profesyoneli kadrosuna katan PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye’de 2006’da 189 yeni mezun işbaşı yaptı. PwC İK Müdürü Cristina Monterrey, “2007 yılı içerisinde yapılacak olan işe alımlar öncelikli olarak yeni mezunlar, yani asistan seviyesinde olacak. 150-200 arası yeni mezunu PwC bünyesine katmayı hedefliyoruz. Deneyimli adaylar ise denetim, vergi, danışmanlık ve destek birimlerimizde istihdam edilecek” diye konuşuyor.
Doğuş Grubu da yapacağı 4 bin 350 kişilik istihdamın yarısının yeni mezunlara yönelik olmasını öngörüyor. Doğuş Grubu İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı Tuba Köseoğlu Okçu, bu doğrultuda, MT (management trainee) ve ST (sales trainee) programları açtıklarını söylüyor.

Arkas Grubu’nun yeni istihdam planları da bu doğrultuda. 2007’de yeni yatırımları gündemde olan Arkas, yarısı yeni mezun adaylardan oluşan 650 kişiyi daha istihdam etmeyi öngörüyor.

Nortel Netaş’ın da yeni mezunlara yönelik planları var. İnsan Kaynakları Müdürü Sena Erten, “Nortel Netaş ailesine katılacak arkadaşlarımızın büyük bir kısmını Nortel’in dünya çapındaki müşterilerine ürün ve servis desteği vereceğimiz Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi’nde görevlendireceğiz. Bu nedenle ağırlıklı olarak yeni mezun mühendisleri işe alıp eğiteceğiz” şeklinde konuşuyor. Erten, 2007’de 250 kişiyi daha istihdam edeceklerini, bunun yüzde 80’inin yeni mezunlardan oluşacağını belirtiyor.

Yabancı Dil Ve Uyum Aranıyor

İşe alımlarda aranan niteliklere bakıldığında ise adayların üniversite mezunu olmaları, yabancı dil bilmeleri öncelikli beklentiler arasında yer alıyor. Bunun dışında, kurum kültürüne uyum sağlamaları ve takım çalışmasına yatkın olmaları ortak beklentiler arasında bulunuyor. Dedeman Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Levent Terzi, “Adaylardan beklentimiz Dedeman kültürüne uyum, liderlik, yabancı dil bilgisi, müşteri odaklılık, mesleki yetkinlik, yüksek performans potansiyeli, iletişim ve temsil yeteneğine sahip olmaları” diyor.

“Öncelikli şartımız üniversite diploması ve İngilizce” diyen Nortel Netaş İnsan Kaynakları Müdürü Sena Erten ise şöyle devam ediyor: “Alınacak pozisyona bağlı olarak tecrübe, hızlı sorun çözme yeteneği, inisiyatif kullanma becerisi, kurum kültürüne ve takım çalışmasına uygunluk gibi kriterleri de göz önünde bulunduruyoruz.”

Tofaş İnsan Kaynakları Yöneticisi Erhan Sessizoğlu da adayların üniversite mezunu olması ve İngilizce bilmesi gerektiğini söylüyor. “Fiat ortaklığımız nedeniyle İtalyanca bilen adaylar da tercih ediliyor. Adaylarımızda, şirketimizin hedeflerine ulaşması için çalışanlarımızda olması gereken yetkinliklerin bulunmasını arıyoruz” diyor. İşe alımlarının neredeyse tamamının uzman seviyesinde olduğunu açıklayan Erhan Sessizoğlu, şöyle devam ediyor: “2007’de çoğunluğu üretim, Ar-Ge, kalite gibi birimlere mühendis alımı olmak üzere tüm birimlere alımlar yapılacak. Tofaş, Platform ve Koç Fiat Kredi’de işe alınacak sadece beyaz yakalıların sayısı ise toplamda yaklaşık 200 olacak.”

Ülker Grubu ise işe alımlarda genel çerçevede eğitim, deneyim, işe özel bilgi, yabancı dil, bilgisayar bilgisi, takım kurma, stratejik düşünme, müşteri odaklılık, etkili değişim yönetimi, sürekli performans gelişimi, yenilik, etkili problem çözme, sonuç odaklılık ve müşteri odaklılık konularında hakimiyet beklentisi taşıyor.

Doğuş Yeni Yatırımlarıyla İşe Alımda Önde
Tuba Köseoğlu Okçu / Doğuş Grubu İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı

Yeni Projelerle Artıyor
 2007 yılında finans ve inşaat şirketlerimiz ağırlıklı olarak toplamda 4 bin 340 kişinin daha istihdam edilmesini planlanıyoruz. Bu rakama ek olarak Doğuş İnşaat şirketinin 2007 yılında başlayacağı Yusufeli ve Marmaray Projeleri için dönemsel olarak da 3 bin 500 kişiye istihdam olanağı sağlamayı planlıyoruz.

Satış Ve Pazarlama Öncelikli
 Doğuş Grubu bünyesinde yetkili, asistan, uzman yardımcısı kadroları için ağırlıklı olarak işe alım yapılacağını öngörüyoruz. Doğuş Grubu’nun sektöre yansıyan yüzü olan satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetler fonksiyonları ise en çok arayış içerisinde olduğumuz alanlar olacak.

Mütevazılık Aranıyor
Doğuş Grubu’nun tüm şirketlerinde ortak olan özellik, değerlerimize paralel kişilik özellikleridir. Yani, mütevazı olmak, gerçek bir ailenin mensubuymuş gibi iş arkadaşlarını, kurumunu ve grubunu sahiplenmek, yoğun bir iş temposunda yaratıcı olarak çalışabilmek. Ayrıca pozisyonlarımızın yaklaşık yüzde 80’inde mutlaka İngilizce dil bilgisi aranıyor.

Ege’nin En Fazla İstihdam Yaratan Şirketi Olacak
Can Gülkesen / Tesco Kipa İk Direktörü

7 Bin 500 Çalışana Ulaşacak
 2007 yılında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yeni açılacak mağazalarda yaklaşık 3 bin 500 kişilik istihdam yaratmayı planlıyoruz. Büyük bir iş kaynağı yaratarak 2007 yılı sonunda 7 bin 500 çalışana ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece Tesco Kipa’nın Ege bölgesinin en fazla istihdam yaratan şirketi olmasını bekliyoruz.

Yarısı Deneyimli Olacak
Tesco Kipa’da önümüzdeki dönemde de işe alımlarımızda, üniversiteden yeni mezun ve perakendecilik alanında kariyer arayışı içinde olan gençlere fırsat yaratmayı planlıyoruz. Sektöre ilginin yoğunlaşmasıyla beraber, yeni üniversite mezunlarının istihdam oranının artacağını düşünüyoruz.

Yöneticilik Yolu Açık
 Eleman seviyesinde çok sayıda mühendis ve işletmeci istihdam ediyoruz. Bu kişilerin kısa sürede yönetici geliştirme programına girme ve yükselme şansları var ve halihazırda bu süreci gerçekleştiriyoruz. Bu imkanı duyurabilmek için üniversite kariyer günlerine katılıyoruz.

İki Önemli Değer
Şirket olarak önemli iki değerimiz var; bunları kağıt üzerinde kalan değerler olarak değil yaşayan değerler olarak görüyoruz. Biri, “çalışanlarımıza kendimize davranılmasını istediğimiz gibi davranmak”. Diğeri ise, “Kimse müşteriler için bizden daha fazla çaba harcayamaz.” Tüm çalışanlarımızın bu değerleri benimsemesini ve günlük çalışma hayatı içerisinde uygulamasını bekliyoruz.

Özgür Gözler
ogozler@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz