İstifa alarmı

Memnuniyetsizlik kaynaklı istifs oranı hızla artıyor

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İstifa alarmı
ABD’de yılda 24 milyon, Türkiye’de ise 7,5 milyon kişi istifa ediyor. İstifaların en önemli nedeni ilk yöneticiyle yaşanan anlaşmazlıklar... İstifaların en önemli nedeni ilk yöneticiyle yaşanan anlaşmazlıklar... Ücret, gelişim ve kariyer imkanlarının olmaması da diğer istifa nedenleri arasında. İstifanın şirkete faturası da oldukça yüksek. 2 yıl yöneticilik yapmış bir profesyonelin işten ayrılması şirkete 200 bin liraya varan ek maliyet oluşturabiliyor. Çalışma süresi ve kademe arttıkça istifanın maliyeti de yükseliyor. Bu konuda kritik eşik ise yüzde 10. Şirket içinde istifalar yüzde 10’u geçerse tehlike çanları çalıyor. Uzmanlara göre Türkiye’de pek çok şirkette bu tehlike sınırı geçilmiş durumda.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
ABD’de her ay 2 milyondan fazla çalışan istifa ediyor. ABD Çalışma Bakanlığı’nın istatistiklerine göre istifa edenlerin sayısında son 10 yıldır düzenli bir artış yaşanıyor. 2010’da ABD’de 1,7 milyon çalışan işinden istifa ederken, 2011’de bu rakam 1,9 milyona yükseldi. 2012’de ise 2 milyonu geçti. Dünyada da her yıl çalışan nüfusun yüzde 20’si işinden ayrılıyor. Önümüzdeki 5 yılda bu oranın yüzde 25’e çıkması bekleniyor.

Türkiye’de ise her yıl işinden memnun olmayıp ayrılanların oranı yüzde 20’nin üzerinde. Hazır giyim, tekstil, teknoloji, çağrı merkezi, turizm, inşaat, denetim, perakende ve bankacılık sektörlerinde istifaların yüzde 40’a çıktığı şirketler bulunuyor. Peki çalışanlar neden istifa ediyor? Mercer’dan Accenture’a kadar dünyanın önde gelen danışmanlık şirketleri bu sorunun yanıtını arıyor. Araştırmalar, çalışanların işlerinde mutsuz olduğunu ve yeni bir işte çalışmak istedikleri için istifa ettiğini gösteriyor.

Harris Interactive’in araştırmasına göre istifaların en önemli nedeni çalışanların işinden mutsuz olması. Aynı araştırma, çalışanların yüzde 74’ünün yeni bir işte çalışmak istediğini ortaya koyuyor. Mercer’ın “What’s Working” araştırması ise ABD’de çalışanların yüzde 32’sinin çalışırken aktif olarak yeni iş aradığını gösteriyor. Accenture tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre ise çalışanların yüzde 31’i yöneticilerini sevmediği için işinden ayrılıyor.

TÜRKİYE'DE YÜZDE 40 I GEÇTİ!
2000’li yılların başında, 10 yıl içinde iki kereden fazla iş değiştiren çalışan “sadakatsiz” olarak tanımlanıyordu. Bugün ise 10 yılda 4 kereden fazla iş değiştirene “sadakatsiz” deniyor. İstifalarda yaşanan artış, tüm dünyada “sadakatsiz” çalışan sayısını artıyor. PwC’nin raporuna göre ABD’de geçen yıl her 100 çalışandan 8’i, İngiltere’de 9’u, Asya-Pasifik ülkelerinde ise 15’i çalıştığı şirketten istifa etti, Önümüzdeki 5 yılda ise istifa edenlerin sayısının en az yüzde 5 daha artması bekleniyor.

Türkiye’de istifa eden çalışanlarla ilgili resmi bir istatistik yok. Ancak Yenibiris,com’un verilerinden Türkiye’de de işten ayrılmaların arttığı görülüyor. Yenibiris,com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, “2011’de Türkiye’de kendi isteğiyle işinden ayrılan çalışanların oranı yüzde 26 seviyesindeydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.