Ofisteki tehlike

Capital’in Yenibiriş.com’la birlikte 1094 çalışanla yaptığı anket de iş yeri motivasyonunun önemini gözler önüne seriyor.

21.09.2014 09:58:370
Paylaş Tweet Paylaş
Ofisteki tehlike
Aslında eskiden üzerinde bu kadar fazla düşünülmezdi. Hatta sektör bağımsız çoğu şirkette iş yeri koşulları standarttı... Ancak şimdi motivasyonu daha fazla etkilediği için şirketler, iş ortamına daha fazla kafa yoruyor. Capital’in Yenibiriş.com’la birlikte 1094 çalışanla yaptığı anket de iş yeri motivasyonunun önemini gözler önüne seriyor.

Ankete katılanların yüzde 72’sine göre iş yerinde motivasyonu bozan etkenler hala çoğunlukta... Yüzde 83’ü ise iş yerinde motivasyon artırıcı çalışmalara yeterince önem verilmediği görüşünde... Ankette motivasyonu en olumsuz etkileyen unsur ise “hiyerarşik yapı” olarak ortaya çıkıyor. İşe gelirken ayaklarım geri geri gidiyor”, “Huzurlu bir iş ortamı istiyorum”, “Bu gürültüde çalışmak mümkün değil”, “Aynı işi yapıp düşük ücret almaktan bıktım”...

Tükenmişlik sendromunun da habercisi olan bu cümleler, çalışanların sadece yüksek maaş değil, iş yerinde mutluluk aradığı günümüzde sıkça duyuluyor. Bu cümleleri dikkate almamak ise şirketlere pahalıya mal oluyor.

Egon Zehnder Yönetim Danışmanı Ayşe Güçlü Onur’un verdiği bilgiye göre 142 ülkede yapılan işe bağlılık anketinde, katılımcıların sadece yüzde 13’ünün motive çalıştığı gözlemlendi. Onur, “Başka bir araştırmada ise düşük motivasyonlu kişilerin çalıştığı şirketlerin ortalama motivasyonla çalışan şirketlere göre yüzde 28 oranında daha kötü sonuçlar aldığını görüyoruz” diyor. Kısacası araştırmalar insanların iş yerlerine istekli gelmesinin verimliliği artırdığını gösteriyor. Bunu gerçekleştirmenin en önemli yolu da çalışanların motivasyonunu artırmaktan geçiyor.

KARAMSAR TABLO
Peki, şirketler çalışan mutluluğu odaklı bir iş yeri ortamı yaratmakta ne kadar başarılı? Yenibiriş.com işbirliğiyle hazırladığımız ve 1094 çalışanın katıldığı “İş yeri Koşulları ve Verimlilik” anketi, bu konuda oldukça karamsar bir tablo ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz