'Önce dış deneyim' kuralı yayılıyor

Şirketlerin devamlılığı için bir sonraki CEO veya yönetim kurulu başkanının iyi yetişmiş olması çok önemli.

27.10.2016 18:23:410
Paylaş Tweet Paylaş
'Önce dış deneyim' kuralı yayılıyor
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, bugünkü koltuğuna oturuncaya kadar uzun bir hazırlık sürecinden geçti. Lisans öğrenimini İngiltere’deki Richmond College’de finans üzerine yaptıktan sonra ABD’de Boston Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı. Dinçer, eğitimini tamamladıktan sonra babası Erol Sabancı’nın önerisiyle BNP Ak Dresdner Bank’ta çalışmaya başladı.
Geçmişte verdiği Capital söyleşisinde “Akbank’ta başlamış olsaydım soyadımın ağırlığı çok hissedilir, pek çok işi öğrenemeyebilirdim” diyen Dinçer, BNP’deki çok yönlü çalışmasının iş akışlarını hazmederek sindirmesinde yararlı olduğunu düşünüyor. İki yıl BNP’de çalıştıktan sonra aile işine, yani Akbank’a geçen Dinçer, hazine bölümünde çeşitli üst düzey görevler aldıktan sonra 1997’de murahhas üyelik görevine getirildi. Ardından Akbank’ın yönetim kurulu başkanı oldu. Akbank onun döneminde en değerli şirketlerden birine dönüştü. Kariyerinin başlarında soyadından dolayı yakından izlendiğini söyleyen Suzan Sabancı Dinçer, babası ile aynı alanda çalışmanın kendisine daha fazla sorumluluk yüklediğini düşünüyor ve ekliyor: “Erol Sabancı gibi bankacılık sektörünün duayeni bir ismin kızı olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu deneyimi çok büyük bir fırsat ve şans olarak 300 CAPITAL 8 / 2016 gördüm. Yetişmemde bana renk ve heyecan verdi, ulaşılması gereken hedeflerimi daima yükseltti.” Suzan Sabancı Dinçer yalnız değil. Ali Koç’tan Pelin Akın’a, Emre Narin’den Zeynep Doğan’a iş dünyasının önde gelen aile şirketlerinin yeni kuşakları kariyerlerine aile işlerinin dışında başladılar. Bugün pek çoğu üst düzey yönetim rollerinde gruplarında önemli işlere imza atıyor.
KARİYERE DIŞARIDA BAŞLIYORLAR
Veliahtların gerekli yetkinliğe kavuşabilmeleri için aile şirketinde görev almadan önce başka bir şirkette çalışma deneyimine sahip olmaları büyük avantaj olarak ifade ediliyor. Egon Zehnder Kurucu Ortağı Murat Yeşildere, aile dışında kariyere başlamanın en önemli faydalarını şöyle ifade ediyor: “Aile dışında kariyere başlamanın bence iki temel faydası var. Öncelikle aile üyesi muamelesi görmeden çalışma tecrübesini kazanabilmek veliahtlar için son derece önemli. Ancak en az bunun kadar önemlisi yeni nesil aile üyesinin, kurumsallaşma seviyesi yüksek bir organizasyonda çalışıp tecrübe kazanma imkanını bulabilmesidir.” Yeşildere, Türkiye’nin en büyük aile şirketlerinden Koç, Sabancı ve Doğan ailelerinde yakın zamana kadar grup dışı şirketlerde çalışmanın şart koşulduğunu hatırlatıyor. Örneğin bugün Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili pozisyonunu dolduran Ali Koç, Londra Harrow School’da Matematik, Ekonomi ve Coğrafya bölümlerinden yüksek dereceyle mezun olduktan sonra Teksas’da Rice Üniversitesi’nde işletme okudu. Ardından Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde master’ını tamamladı. İş yaşamına American Express Bank New York ofisinde yönetici geliştirme programında başladı. Ardından Koç Grubu’nun Amerika’daki bir şirketi olan Ramerica International’da finans ve organizasyon koordinatörü olarak devam etti. Ali Koç, 2 yıl da Morgan Stanley’de Menkul Değerler Finansal Analiz Yetiştirme Programı’nda analist olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek aile şirketine katıldı.
DANIŞMANLIK DENEYİMİ
Batı Anadolu Grubu, Türkiye’nin en önemli sanayi grupları arasında yer alıyor. Grubun yönetim kurulu murahhas azası Tufan Ünal’ın oğlu Feyyaz Ünal da babasıyla çalışıyor. Şirkette 4’üncü kuşağı temsil eden Feyyaz Ünal da aile şirketinde çalışmadan önce dışarıda deneyim edindi. Feyyaz Ünal, kariyer öyküsünü şöyle anlatıyor: “İzmir Amerikan Lisesi sonrası Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’ne devam ettim ve son sınıfta okuduğum 2004 yılında ‘Aile Şirketlerinde Başarıyı Etkileyen Faktörler’ üzerine bir bitirme tezi yazdım. Konuyla ilgili okul içinde danışman hoca belirlenmesi gerekiyordu ve bana Arge Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden ile konumu paylaşmamı tavsiye ettiler. Yılmaz Bey, kendilerinin de benzer bir araştırma yapmak istediklerini belirterek benim ‘Türkiye’de Başarıyı Etkileyen Faktörler’ üzerine bir araştırma tezi hazırlamamı sağladı. Yaklaşık 8 aylık yorucu bir araştırma sonucunda tezimi tamamladım ve beğenildiğini düşündüğüm bu tez sayesinde üniversiteden mezun olmadan Arge Danışmanlık’ta çalışmaya başladım.” Ünal, yönetim danışmanı olma yolunda ilerlerken tamamlamak istediği askerliği sırasında Batı Anadolu Grubu’na davet edilmiş. Askerden dönünce grupta işe başlamış. Batı Anadolu Grubu’nda 10 yıldır çalışan Ünal, bugün genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu görevli üyesi olarak görev yapıyor. Grupta çok önemli işlere imza atan Ünal, “Arge Danışmanlık’ta edindiğim tecrübenin, ilk patronum Dr. Yılmaz Argüden’in ve Arge Danışmanlık’taki müdürüm Burak Erşahin’in çok faydasını gördüm, hala da görüyorum” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz