Şirketteki B faktörü

B takımını göz ardı etmeden onlarla açık iletişim kurabilen, teşekkür etmesini bilen, fırsat eşitliği veren yöneticiler bir adım önde oluyor.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şirketteki B faktörü


Efsanevi yönetici Jack Welch, yönettiği General Electric'te şirket çalışanlarını üçe ayırıyordu: "Yıldızlar, işini iyi yapanlar ve en altta kalanlar"...
Welch, en üst görevlere çıkma potansiyeli olan, yüksek performanslı yıldızlar takımının, şirketin yüzde 10'unu oluşturduğuna inanıyordu. En altta kalan, hedeflerini yakalayamayan çalışanların da şirketin yüzde 20-25'ini oluşturduğunu düşünüyordu. İşte bu iki kutup arasında kalan yüzde 60-65'lik çalışan kesimini ise "işini iyi yapanlar" olarak kategorize ediyordu. Bu çalışanların yıldız olma potansiyeli düşük olsa da kendi alanlarında uzman ve iyi performanslı olduklarının da altını çiziyordu. Zaten Welch, General Electric'te 3 yıl üst üste performans düşüklüğü yaşayan çalışanlarını affetmez, her yıl yüzde 10'unu kovardı. Aslında Welch'in oluşturduğu bu kategoriler, farklı yüzde ya da kriterlerle de olsa dünyada tüm yöneticilerin kafasında mevcut...
Harvard Business School profesörlerinden Thomas Delong, yaptığı bir çalışmada, bu kategorileri yönetici ve insan kaynakları departmanları için daha netleştiriyor. Delong, şirketin çalışanlarının yüzde 60-70'inin dahil olduğu, işine sadık, çalışkan kesime "B takımı" adını veriyor. Ve şu tanımı getiriyor:
"A takımı başarı isteğiyle hırsıyla ve çevikliğiyleyüksek performansa ve yükselme potansiyeline sahiptir. B takımı ise konularında uzman ve uyumlu çalışanlardır. Sıkı çalışır ve koltuklarını iyi doldururlar. Özel hayat- iş dengesini iyi kurmuş, işin asıl yükünü taşıyan çalışan kesimini oluştururlar." Ancak ne yazık ki şirketin omurgasını oluşturan B takımındaki bu çalışanlar, yöneticiler tarafından görmezden gelinebiliyor. PC Yaratıcı İnsan Platformu Başkanı Pembe Candaner, "Onların gerçek değerleri ve katkıları küçümsenir, görmemezlikten gelinir" diyor. Gerçekten de bu çalışan kesiminin mutluluğu, motivasyonlarını artırmak hep geri plana atılıyor. Yıldız yeteneklerine yatırım yapmayı seven şirketler, B takımlarını gözden kaçırabiliyor.

KİMLER B TAKIMINDA
B takımı denildiğinde akla sadece orta düzey yöneticiler gelmesin... Egon Zehnder'den Murat Yeşildere'nin de değindiği gibi B takımı, sadece pozisyona bağlı olarak sınıflandırılmıyor. Bu nedenle her yöneticinin ve şirketin insan kaynakları politikasının farklı bir B takımı ayrımı olabiliyor. Thomas Delong, bu ayrımı şöyle açıklıyor: "B takımı illa orta düzey yönetici demek değildir. Bir organizasyonun her noktasında, yeni işe alınan çalışandan deneyimli profesyonel yöneticiye kadar her kademede B takımının bir üyesini görebilirsiniz." PC Yaratıcı İnsan Platformu Başkanı Pembe Candaner de Delong ile aynı fikirde. B takımının şirketlerin en önemli itici gücü olduğuna inanan Candaner, "Onlar sahne ışıklarının altında olmayıp şirketin devamı için çalışan 'arılar'dır. Bu grup sadık, kendini şirkete adamış, zaman zaman kraldan çok kralcı, kendi pazarlamasını yapmasını bilmeyen çok önemli bir gruptur" diye konuşuyor. Heidrick & Struggles'dan Hande Güngör de B sınıfı oyuncuları çoğunlukla derinlemesine uzmanlaşmış, risk almayı sevmeyen, verilen işi en iyi şekilde yapan grup olarak tanımlıyor. Güngör'e göre ekonomik anlamda daha stabil gelişmiş ülkelerde B takımı oyunculara daha sık rastlamak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz