"Süper ücretli CEO'lar"

Capital Türkiye’nin en çok kazandıran sektörlerini ve en çok kazanan 50 CEO’sunu belirledi.

11 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Süper ücretli CEO'lar
Üst düzey yöneticilerin ücretleri son birkaç yıldır tüm dünyanın gündeminde. Krizde ise bu tartışma zirveye çıktı. Kimin ne kadar kazandığı hiç olmadığı kadar sorgulandı. Zarar açıklayan ve şirketleri iflasa sürüklenen yöneticilerin maaşları ise eleştirilerin odak noktasında yer aldı.

2008 ve 2009 yıllarında birçok sektör devi, yöneticilerin ücretlerini dondurma ya da düşürme yoluna gitti. Wall Street Journal’ın her yıl yaptığı ücret araştırmasına göre Amerika’nın en büyük 200 şirketinde görev alan CEO’ların maaş ve bonuslarında 2009 yılında yüzde 8,5’lik düşüş yaşandı.

İngiltere’de de keskin düşüşler oldu. PwC’nin yaptığı araştırma, FTSE (Financial Times Stock Exchange) 100’de yer alan yöneticilerin 6’da 1’inin hiç bonus alamadığını ortaya koydu. Toplamda ise yöneticilerin aldığı bonuslarda yüzde 20’lik düşüş gerçekleşti. FTSE 350 şirketlerinin yarısı da CEO maaşlarını dondurdu.

PwC analistleri, ücret ve bonuslardaki bu düşüşün arkasında ekonomik durgunluğun sonuçlarını yöneticilerle paylaşma isteğinin yattığını belirtiyor. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde ekonomik açıdan ciddi sorun yaşamayan şirketler de ücret düşürme eğiliminde.

Geçtiğimiz şubat ayında Royal Dutch Shell, bir yıllığına CEO’su Peter Voser ve CFO’su Simon Henry’nin ücretini dondurdu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre 2011 Ocak ayına kadar ücretlerde bir değişiklik olmayacak. Dünyanın en büyük içecek şirketi Coca-Cola da geçtiğimiz yıl kârlılığını yüzde 17 artırmasına karşın şirketin CEO’su Muhtar Kent’in aldığı yıllık ücreti yüzde 25 düşürdü. 2008’de 19,6 milyon dolar alan Kent, 2009 yılında 14,8 milyon dolar kazandı.

ZAM ORANI DÜŞTÜ, DÜŞÜK ZAM, KISITLI HAK!
Üst düzey yöneticilerin ücret paketleriyle ilgili Türkiye’de de benzer gelişmeler öne çıkıyor. 2008’in ikinci, yarısından itibaren yaşanan ekonomik kriz üst düzey yöneticilerin toplam ücret paketlerini olumsuz etkiledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz