"Ücret liderleri"

Yeni gelişen sektörlerde az sayıdaki yeteneği cezbetmeye çalışanlar da kesenin ağzını açmak zorunda kalıyor. En önemlisi, yoğun rekabette fark yaratmak isteyenler ücrette de fark yaratmak zorunda.

6 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Ücret liderleri
Eskiden sektörün en yüksek ücretlerini yabancı şirketler verirdi. Bu trend ağırlığını korusa bile bankacılık, ilaç gibi alanlarda yerliler öne çıkmaya başladı. Kârlı, hızlı ve pazar lideri olan şirketlerin yüksek ücret verdiği bir gerçek.

Pazara yeni giren ve yönetici transfer ederek hızla büyümeyi hedefleyenler de oldukça cömert. Yeni gelişen sektörlerde az sayıdaki yeteneği cezbetmeye çalışanlar da kesenin ağzını açmak zorunda kalıyor. En önemlisi, yoğun rekabette fark yaratmak isteyenler ücrette de fark yaratmak zorunda.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Yöneticilerimiz, şirket ne kadar başarılı olursa ve ne kadar yüksek piyasa değeri elde ederse normal maaşının kat ve kat fazlasını kazanıyor.” Bu sözler, Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin’e ait. Özyeğin, grup içinde üst düzey yöneticileri şirkete ortak ederek veya kârdan pay vererek ortalamanın üzerinde ücret ödediklerini söylüyor.

Özyeğin, çalışanlara ortalamanın üzerinde ücret paketi sunmanın bağlılığı artırıp uzun vadeli bakış açısı sağladığını belirtiyor. Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer de perakende ve sigortada, sektör ortalamasının yüzde 20 üzerinde ücret ödediklerini söylüyor. Dinçer, bu sayede en iyi yetenekleri grup içinde tuttuklarını aktarıyor.

Benzer durum Acıbadem’de de yaşanıyor. Özel sağlıkta sektörün lideri olan Acıbadem Grubu, çalışanlarına ortalamanın üzerinde ücret paketi sunuyor. Acıbadem Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Türkiye’de sağlık sektöründeki ücretler değerlendirildiğinde en iyi ücretleri kendilerinin verdiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz