Ücretler normale dönüyor

Ücretlerde 2010 yılında başlayan normale dönüşü hedefleyen uygulama ve düzenlemenin 2011'de yaygınlaşması bekleniyor

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ücretler normale dönüyor

Ekonominin canlanmasıyla 2011’de bu trendin artarak devam etmesi ve daha çok sayıda şirketin telafi artışı  yapması bekleniyor. Özellikle geçen yıl iyileştirme yapmayan şirketler, 2011’de bu durumu daha hızlı telafi etme eğiliminde olacak. Şirketler, özellikle değer katan çalışanlarını ellerinde tutmak için geçmiş yıllara göre daha yüksek ücret artış yapacak. Silk Cashmere CEO’su Ayşen Zamanpur da 2010’un ilk 6 ayında yüzde 3 ila 4 arasında ücret artışı  yaptıklarını, bu yıl ise yetenekleri kaybetmemek adına daha yüksek ücret artışı  hedeflediklerini söylüyor.

YETENEK REKABETİ ÖNE ÇIKACAK

İK uzmanlarına göre, 2011’in, 2010’dan en önemli farkı, yeteneği çekme ve korumada olacak. Şirketler, arzu ettiği şartlar sağlanmadığı  takdirde “iş değiştiririm” diyenleri daha çok dikkate alacak ve zam oranlarını 2010’un üzerinde tutacak. GSM, enerji, ilaç, bilişim ve perakende gibi hızlı büyüyen sektörler dışında 2010’da ücret seviyeleri çoğu şirkette 2007’yi yakalayamadı. Adecco Türkiye Satış  ve Pazarlama Direktörü Betül Gülmez, ücretlerin genel düzeyinin, 2007’in yüzde 10 aşağısında olduğunu söylüyor.İşte bu farkın, 2011’deki uygulamalarla kapatalabileceği tahmin ediliyor.Ağırlıklı bilişim ve telekominikasyon sektörlerine üst ve orta düzey yönetici bulan Jobula.com’un genel müdürü Erdal Büyük, Java ve SAP uzmanları ile veritabanı yöneticilerinin ücretlerinin şimdiden kriz öncesinin yüzde 10 ila 15 üzerine çıktığını söylüyor. Büyük, “Şirketler ve girişimciler çok sayıda yeni iş ve ihale almış durumda, yeni ekipler kurmak istiyorlar. Ancak, istenilen niteliklerdeki uzmanların sayısı sanıldığı  kadar çok değil. Bu nedenle yeni işe alımlarda 2011’de aranan yetenekler için ücretlerin yükselme trendine girmesini bekliyoruz” diyor.

DÜŞÜK ENFLASYON BELİRLEYİCİ

Aslında şirketlerin ücret belirlemelerinde etkili olan makro faktörlerde önemli değişimler yok. Enflasyon bu yıl da zam oranları konusunda temel belirleyici unsur olmaya devam edecek. Mercer’ın Türkiye Genel Müdürü Sibel Yücesan, “Enflasyon, şirketler tarafından yakından gözlemleniyor. Enflasyon bazlı ücret artışlarına geri dönülüyor” diyor. Enflasyonla ilgili bir başka önemli değişiklik ise “geçen yılın oranının” dikkate alınması olacak. Bazı şirketler, sadece 2011 beklentisini değil, 2010 fiyat artışını da hesaplarına dahil edecek. Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde başvurdukları “yılda iki kez” zam stratejisinden vazgeçip, “tek” uygulamasına geçecekler.

YAN HAKLAR YİNE YÜKSELİŞTE

Şirketlerin riski ve kârı, çalışanlarla paylaşma eğilimi 2011’de performans zamlarının önemini daha çok hissettirecek. Yeni dönem de daha çok sayıda şirketin satış, pazarlama ve üretim gibi pozisyonlarında değişken primleri devreye sokması bekleniyor.

Üç ana sektörün ücretlerini görmek için görsele tıklayın


Manpower Genel Müdürü Ebru Coş, “Şirketler, her yıl verilen enflasyon artışının minimize etme, bunun yerine performans zammı oranını artırma eğilimindeler” diye konuşuyor. Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, baz ücretin yüzde 10’u ila yüzde 30’u arasında değişen prim oranından , önümüzdeki dönemde yüzde 45’lere kadar çıkabileceğine  dikkat çekiyor. Mercer’ın araştırmasına göre, telefon, araba, sağlık sigortası ve eğitim gibi yan hakların ücret paketi içindeki payı yüzde 8 ile 22 arasında değişiyor. 2011’de krizden dolayı azalan yan haklar normale dönecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz