Uçurum açılıyor

Kadınlar, dünyanın her yerinde erkek meslektaşlarından daha az kazanıyor. Bu gerçeğin Türkiye ‘deki rakamları ise çok çarpıcı.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Uçurum açılıyor
Bugün iş gücümüze katılan kadın sayısı, daha önce hiç olmadığı kadar yüksek. Pek çok evi sadece kadınlar geçindiriyor ya da kocaları ile eşit mali sorumluluk alıyorlar. Ancak yine de kadın-erkek arası ücret farkı halen sürüyor.”
Bu sözler, 20 Nisan Equal Pay Day’de (Eşit Ücret Günü’nde) ücret ayrımcılığı üzerine bir konuşma yapan ABD Başkanı Barack Obama’ya ait. Gerçekten dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden Amerika’da, Çalışma Bakanlığı verileri kadın- erkek ücret uçurumunun yüzde 23 olduğunu ortaya koyuyor. Amerika’da 2009 yılında erkek muhasebeciler, haftada bin 200 dolar kazanırken aynı mesleği yapan kadınların kazancı haftalık 900 dolarla sınırlı kalıyor. Aynı şekilde erkek eczacılar, haftada bin 954 dolar alırken kadınların geliri bin 475 dolar seviyelerinde oluyor.
Bu tablo, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çok farklı değil… AB genelinde cinsiyetler arası ücret farkı, ortalama yüzde 18 düzeyinde ve bu veri son 15 yıldır neredeyse hiç değişmiyor. İngiltere’de tam zamanlı çalışanlar arasında kadın-erkek ücret makası yüzde 13.
Türkiye’de ise bu konuda farklı istatistikler bulunuyor. Dünya Bankası’nın 2006 yılı Türkiye İşgücü Pazarı Çalışma Raporu’na göre Türkiye’de kentlerde kadın ve erkek ücret ortalamaları arasında yüzde 22 düzeyinde bir fark var. 2009 yılında Türkiye’de de kutlanmaya başlanan “Eşit Ücret Günü”nde açıklanan verilere göre de Türkiye’de bir erkeğin 365 günde kazandığı ücret için bir kadının 87 gün daha fazla çalışması gerekiyor.
Bu tabloda sadece beyaz yakalı ve tam zamanlı çalışanlar incelendiğinde, Profil International İnsan Kaynakları şirketi verilerine göre Türkiye’de fark yüzde 15 olarak gerçekleşiyor.
FARK NEREDE DAHA YÜKSEK?
Kadın-erkek arasındaki makasın boyutu,  çalışılan sektörlere göre değişim gösteriyor. ManAsset Staffing Solutions Yönetici Ortağı Derya Türkkorkmaz, “Hizmet sektörlerinde kadınlar daha dominant. O nedenle turizm, danışmanlık, eğitim gibi hizmet alanlarında eşit kazanılıyor” diyor.
Profil International Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar da aynı görüşte ve özellikle finansal hizmetler, reklam, halkla ilişkiler alanlarında kazanç farklarının belirgin olmadığını açıklıyor.
Ayrıca büyük kurumların bulunduğu telekomünikasyon, sağlık, ilaç ve hızlı tüketim gibi sektörlerde de arasında ücret farkına rastlanmıyor. Bankacılık da eşitlikçi sektör arasında. Çalışanlarının yüzde 57’si kadın olan Finansbank’ın insan kaynakları genel müdür yardımcısı Hakan Alp, “Kadın-erkek ayrımı gözetmeden görev gerekliliğiyle ücretleri belirliyoruz” diye konuşuyor. Ancak Öztuna’nın da dikkat çektiği gibi bazı sektörlerde “kadının değer üretebilmesi” görece daha zor olabiliyor ve bu durum ücretleri etkiliyor.
HRM Danışmanlık Kurucu Ortağı Aylin Nazlıaka Coşkunoğlu’na göre inşaat, taahhüt, petrol, savunma sanayi, madencilik ve çimento sektörlerinde makas daha açık. Coşkunoğlu, bu saptamasını şöyle açıklıyor:
 “Bu sektörlerde yükselmeyi başaran kadın yöneticiler, pazarlık etme konusunda yetenekliyse, erkeklerden yüzde 5 ila 8 oranında düşük ücret alıyor. Aksi takdirde fark yüzde 20'ye kadar çıkıyor.”
Bilişim alanında da benzer bir durum yaşanıyor. Jobula.com'un genel müdürü Erdal Büyük, “Gece mesaisi gerektiren destek veya büyük cihazlar üzerinde çalışılan sistem pozisyonları için kadınlar tercih edilmiyor. Bu pozisyonlarda ısrarlı kadın adaylara yüzde 20’ye varan daha az ücret teklif edilebiliyor” diyor.
ANADOLU’DA DAHA DERİN!
Belli sektörlerdeki büyük holdingler, çok uluslular ve şeffaf yönetişim kurallarına sahip büyük şirketler, erkek- kadın ücret eşitliğinde adil davranmaya çalışıyor. 2006 Dünya Ekonomik Forumu’na sunulan “Küresel Cinsiyet Eşitliği 2006 Raporu”na göre de Türkiye, özel sektörde eşdeğer işte çalışan kadın-erkek eşitliği sıralamasında Avusturya, Almanya, Fransa ve İngiltere’yi geride bırakarak 115 ülke içinde 54. sırada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz