Yeni göç dalgası

Büyüme, teknolojideki gelişmeler, değişen iş modelleri ve yeni iş gücünün katılımı, insan kaynakları (İK) cephesinde önemli bir “göç hareketine” neden oluyor...

20 KASIM, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni göç dalgası

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

İnsan kaynakları alanında son dönemde önemli bir hareket yaşanıyor. Bu çok boyutlu hareket kapsamında “en çok alım yapan sektörler”, transferlerin odağında olan “gözde şirketler”, “ideal aday profili” ve “İK’da göçün adresleri” de değişiyor. Bu hareketin itici gücü olarak da teknolojik gelişmeler, sektörlerin değişime adapte olma hızı, büyüme performansı ve elbette yeni jenerasyonun iş gücüne katılımıyla birlikte devreye giren yeni beklentiler öne çıkıyor. Örneğin hizmet, perakende, hızlı tüketim ürünleri ve inşaatta yaşanan canlanma bu sektörlerde alımları hızlandırdı. MSearch Danışmanlık Başkanı Ali Midillili, bu üç sektörde bugünlerde sürekli alım yapıldığını belirtiyor. Hugent Genel Müdürü Özlem Veryeri Taşkaya, yılın üçüncü çeyreği itibarıyla ağırlıklı olarak yönetici kadrolarında hızlanma olduğuna dikkat çekiyor. Bu durumun gerekçesini şöyle açıklıyor: “Şirket evlilikleri ve satın almalarla oluşturulan yeni organizasyon yapıları çerçevesinde orta ve üst düzey yönetici transferleri gündemde. Zorlu ekonomik süreçlerden başarıyla geçebilmek ve verimliliklerini artırabilmek için şirketler, BT kanalında sistem entegrasyonları gerçekleştirecek profesyonelleri tercih ediyor.” PWC İnsan Yönetimi ve Organizasyon Direktörü Mert Emcan da özellikle kurumsallaşmaya hız veren yerli şirketlerin bu süreci destekleyecek üst ve orta düzey profesyonel aradığını ifade ediyor. “Özellikle aile şirketlerinde profesyonelleşme 2.0 olarak adlandırdığımız bu arayış, tüm fonksiyonları kapsayacak şekilde ve hissedilir derecede arttı” diye konuşuyor. 

HAREKETİN YENİ ROTASI

Özellikle yeni endüstri devrimi, dijitalleşme ve şirketlerin yeni büyüme alanlarına odaklanmaları bazı pozisyonlarda da sıra dışı bir talep yaratmış durumda. Yenibiris.com Teknoloji ve Ürün Koordinatörü Eren Çamlıkaya, Türkiye’de yapılan yatırımlar ve yeni kurulan teknoloji girişimleriyle sistem mimarı, veri bilimci, yazılım uzmanı, ön yüz geliştirici, dijital pazarlama gibi pozisyonlarda taleplerin ortalama yüzde 50 arttığını belirtiyor. Sosyal medya, ürün yönetimi, deneyim tasarımı gibi pozisyonlarda da açık olduğunu, bu nitelikte insanların çok arandığını sözlerine ekliyor. Önümüzdeki dönemde de beklenti yine bu alanlarda insan kaynağına yönelişin hızlanacağı yönünde. İşin dijitalleşme ve otomasyona doğru gitmesi nedeniyle her seviyede teknik uzman ihtiyacının açığa çıktığını belirten PwC İnsan Yönetimi ve Organizasyon Direktörü Mert Emcan, “Yazılım, veri güvenliği, sistem mimarisi gibi ihtiyaçların yanı sıra, veri mühendisliği gibi alanlar da gelecekte makine mühendisliği kadar alıştığımız bir uzmanlık alanı olarak karşımıza çıkacak” diyor. Ergene Consulting&HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene, bugün olduğu gibi yakın gelecekte de en çok satış, pazarlama ve finans pozisyonlarında hareket bekliyor. “Bu pozisyonlar aynı zamanda şirket kârlılığını doğrudan etkileyen pozisyonlar. Bu nedenle şirket patronlarının da en çok müdahale ettiği ve yöneticileriyle çatışma ihtimalinin en yüksek olduğu pozisyonlar” diye konuşuyor. Assessment Systems CEO’su Levent Sevinç, yurt dışı merkezli olan ve Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin, bazı operasyonlarında birleşmeye gitmesi sebebiyle özellikle finans ve insan kaynakları pozisyonlarında hareketlilik olacağını söylüyor. “E- ticaret şirketlerinin BT ve lojistik, sigorta şirketlerinin ise satış pozisyonlarında büyüme gerçekleşeceğini düşünüyorum” diyor. 

YENİ CAZİBE MERKEZLERİ 

İK’da yaşanan bir diğer dikkat çeken gelişme de hem yurt içinde bir şehirden diğerine hem yurt içinden yurt dışına gerçekleşen nitelikli yetenek göçü. Yurt içindeki göç hareketini tetikleyen nedenler İstanbul’da şehir yaşamının zorlukları olarak ön plana çıkarken yurt dışına göçü hızlandıran ise ekonomik dalgalanmalar ve yaşam tarzına ilişkin artan kaygılar olarak dile getiriliyor. Genel olarak İstanbul’dan kaçış şeklinde kendini gösteren bu göç hareketinin yeni adresi ise İzmir, Ankara, Gaziantep, Kayseri ve Samsun… PwC İnsan Yönetimi ve Organizasyon Direktörü Mert Emcan, özellikle İstanbul’dan Ege ve Akdeniz kıyılarına eğitimli ve deneyimli beyaz yaka göçünün arttığını belirtiyor. “Eskiden bazı illerde istenilen nitelikte işe alım imkanı imkansıza yakınken artık o iller ciddi bir şekilde İstanbul insan gücü piyasasından faydalanmaya, yetenekleri çekmeye başladı” diyor. “İronik biçimde İstanbul’dan Anadolu’ya kaçış olduğunu gözlüyoruz” diyen Ergene Consulting&HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene de Anadolu şehirlerindeki gelişmelerin bu yönelişte etkili olduğunu söylüyor. Yenibiris.com Teknoloji ve Ürün Koordinatörü Eren Çamlıkaya, dünyadaki talep patlaması nedeniyle yurt içindeki yetişmiş iş gücünün yurt dışı opsiyonlarını değerlendirdiği görüşünde. Özellikle Avrupa, ABD ve Kanada’ya giden tasarım, yazılım, ürün yönetimi gibi alanlardaki profesyonellerin Türkiye için büyük kayıp olduğunu dile getiren Çamlıkaya, “Benzer şekilde bankacılıkta da kayıplar yaşanıyor. Dünya standartlarının üzerinde gelişen bankacılık profesyonelleri Avrupa ve ABD’nin yanı sıra Ortadoğu’da çekiciliklerini artırdılar” diye konuşuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.