1 numaralı prensibim

İş dünyasının duayen isimleri, başarılarını yıllardır ödün vermedikleri prensiplerine borçlu. Her birinin 1 numaralı prensibi ise farklı… Kimi dürüstlüğü, kimi adaleti, kimi ise insana değer vermeyi iş hayatındaki prensipleri arasında ilk sıraya koyuyor. Disiplinden ve ekip çalışmasından vazgeçmeyenler de az değil. Duayen patronlara ve Türkiye’nin önde gelen CEO’larına hayatlarındaki en önemli prensibi sorduk…

19 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 numaralı prensibim
HÜSNÜ ÖZYEĞİN / FİBA HOLDİNG YKB
“En önemli husus doğru ekip”

Benim için iş hayatındaki en önemli husus, hep insan kaynağı olmuştur. Eğer doğru bir ekip kurarsanız başarının en büyük adımını atmış olursunuz. Ekipte elbette yöneticiler çok kritiktir. Onların seçimlerine de çok özen göstermeye çalışırım. Ama bu yeterli değil. Benim için her seviyede, her birimde insan önemli. Bu nedenle en önemli prensibim, şirketlerimde her seviyede insanla temas kurmak, onlardan bilgi almak ve fikirlerine başvurmaktır. Şubede veya mağazada doğrudan müşteri ile ilişkisi olanlardan, operasyonda uğraşanlardan çok önemli bilgiler edinir ve morallerini ölçmeye çalışırım. Bunu da bir aracıyla değil, kendim doğrudan yaparım. 
Zaman zaman şubeleri, mağazaları, şirketleri ziyaret ederek, zaman zaman da hafta sonu dahil telefonla arayarak... Herkesin işin bir parçası olduğunu ve önemli olduklarını mesajını vermek istiyorum. Bu şekilde ben de işlerime daha hakim olabiliyor, piyasa bilgilerini daha yakından takip ediyor ve nabız yoklayabiliyorum. Bunun dışındaki diğer önemli prensiplerim: Gelen her mektubu ve e-postayı gecikmeli de olsa mutlaka okurum ve geri dönerim. Eğer çok önemli başka bir şey yoksa her cumartesi ofisimde çalışır, gelen e-postaları, raporları okurum. Bu şekilde hafta içinde birikmiş işlerimi toparlarım.

MEHMET NANE / CARREFOURSA GENEL MÜDÜRÜ 
"ZAMAN YÖNETİMİ OLMADAN ASLA..."

Aslında birçok prensibim var ama en önemlisi etkin zaman yönetimi diyebilirim. İş hayatım boyunca zaman yönetimine hep özen gösterdim. Gün içinde mutlaka önceliklerimi belirler, oluşturduğum planlama doğrultusunda çalışırım. Günlük toplantı, yazışmalar ve organizasyonlardan oluşan yoğun bir rutinim var. Böyle bir süreçte zaman yönetimi olmadan günü yaşamak, neredeyse imkansız… Sorumluluklarını, önceliklerini bilmek ve etkin zaman yönetimi gerçekleştirmek, zor zamanlarda sizi hep bir adım ileriye taşıyor. Bu sayede yer aldığım kuruluşların elde ettiği başarının bir parçası olmak, benim için en büyük mutluluk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.