25 yaşında neredeydim

İnsan hayatında 25 yaşın kritik bir önemi var. Çünkü yaşamın en önemli deneyimleri 25 yaşına kadar yaşanmış oluyor.

2.11.2015 11:38:460
Paylaş Tweet Paylaş
25 yaşında neredeydim
Ralph Lauren, 25 yaşında Brooks Brothers'da satış asistanıydı. Yahoo'nun CEO'su Marissa Mayer, Google'da mühendis olarak çalışıyordu. Ünlü Yatırımcı Warren Buffet, bir yatırım bankasında analizciydi. Xerox'un CEO'su Ursula Burns ise stajyerdi. New Hampshire Üniversitesi’nin yaptığı son çalışmaya göre insan hayatında 25 yaşın kritik bir önemi var. Çünkü, yaşamın en önemli anıları, deneyimleri ve kritik dönemeçleri 25 yaşına kadar yaşanmış oluyor. Araştırmaya göre, insanların geriye dönüp baktıklarında en önemli kazanımları da yine 25 yaş ve öncesinde elde ediliyor. Türk iş dünyasında başarılı olmuş isimlerin 25 yaşında ne yaptıklarına baktığımızda da edindikleri deneyimlerin hayatlarına nasıl yön verdiğini görmek mümkün.
Örneğin, Esas Holding Gıda Başkanı Babür Çelebi, 25 yaşındayken Amerika’da öğrenci olduğunu, bu eğitimin ona uzun yıllar Unilever gibi uluslararası bir şirkette çalışma imkanı sağladığını belirtiyor. Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı da 25 yaşındayken Rabak Elektrolitik Bakır şirketinde rafinasyon şefi olduğunu söylüyor. O yıllarda en büyük isteğinin fabrikanın müdürü olmak olduğunu dile getiren Çaycı, “Ancak o tarihlerde müdür olmak için belli bir yaşa gelmek şart gibi görünüyordu. Bu da beni ümitsizliğe götürüyordu. Doğru zamanda doğru şirkete transfer olmam beni bugünkü pozisyonuma taşıdı” diye konuşuyor.
“YENİDEN BAŞLASAM İLK TERCİHİM OLURDU”
HP Kurumsal Grup Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika Bölgesi Satış ve Dağıtım Kanalları Direktörü Serdar Urçar, üniversite ve yüksek lisans döneminde keyif alarak yaptığı ve çok şey öğrendiği turizm işlerinden sonra ilk tam zamanlı işyerinin Arthur Andersen olduğunu söylüyor. 25 yaşında bu şirkette denetim bölümünde çalıştığını belirtiyor ve bu deneyimin hayatındaki yerini şöyle anlatıyor: “Yüksek eğitim sonrası şirkete beraber girdiğimiz 9 kişiyle çok iyi arkadaş olmuştuk. Onlarla beraber İspanya Segovia’da Arthur Andersen’in eğitim kampüsünde harika bir 3 hafta geçirdik. Sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar süren eğitimlerden sonra kendimizi Segovia sokaklarına atıyorduk. Tabii bu tempoya dayanmak zordu. Sınıflarda gizlice çekilen ve hepimizi zaman zaman uyurken, başımız sıraya düşerken gösteren videoyu hala hatırlar ve gülerim.” Urçar, bugün iş hayatına yeniden başlasa ilk tercihi yine Arthur Andersen olurmuş. Çok kaliteli insanlarla dolu, çok iyi bir ortam olarak tanımladığı kurum için, “Ben gerçek anlamda profesyonelliği orada öğrendim. Ortamı, insanları çok sevmeme rağmen, finansal bir kariyer beni cezbetmediğinnden kalbimin sesini dinleyerek satış-pazarlama alanında bir iş aramaya başladım. O dönemde bilgi teknolojileri alanında bulduğum işle kariyerimin şu ana kadarki bölümünü geçireceğim sektöre geçiş yaptım” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz