Artık koçluk yapan lidere ihtiyaç var

Graham Ward’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle...

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Artık koçluk yapan lidere ihtiyaç var
“Liderlik, sıradan insanların sıra dışı şeyleri yapabilmesini sağlamakla ilgilidir...” Bunu söyleyen Graham Ward, Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinde yönetici koçluğu yapan bir akademisyen. Ward, liderlerin altındakilerle gerçekten ilgilenmesini, onlarla etkileşime geçip daha yaratıcı olmalarını sağlamak için adeta onlara “hizmet etmesi” gerektiğini savunuyor. Ona göre her lider aynı zamanda çalışanlarına koçluk yapabilmeli. Günümüz liderlerine acil önerisi ise artık günü kurtarmaktan vazgeçip, uzun vadeli stratejik hedefler için gözlerini ufka dikmeleri. Graham Ward, yönetim kurulu seviyesindeki yöneticilere koçluk vermekte uzmanlaşmış bir akademisyen... Akademik çalışmalarını şu an Fransa’daki IN-SEAD İşletme Okulu’nda verdiği liderlik dersleriyle sürdürüyor. Mentorluk üzerine iki kitabı ve sayısız makalesi bulunan Ward’ın liderlik kapasitesini geliştirme tutkusu 17 yıl boyunca Avrupa fonları bölümünü yönettiği ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’da çalışırken başlamış.

Deutsche Bank, McKinsey, Bristol Myers Squibb gibi pek çok uluslararası şirkete liderlik danışmanlığı hizmeti veren Ward, Türkiye’de ise arasında Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’nun da bulunduğu 20 kadar üst düzey yöneticiye mentorluk yaptı. Dünyadaki liderlerle kıyasladığında Türk yöneticilerini daha kıvrak zekalı ve enerjik buluyor. Türk liderlerle en çok üzerinde çalıştıkları konunun ise uzun vadeli bakış ve farklı kültürlerle bir arada çalışabilmek olduğunu söylüyor. “Liderlik, sıradan insanların sıra dışı şeyleri yapabilmesini sağlamakla ilgilidir” diyen Ward, bugünün dünyasında başarılı olacak liderlerin “etkileşime geçebilenler” olduğunu anlatıyor. Çünkü, ona göre dijital çağda yaşanan yoğun veri akışında karar alırken gerekli ve gereksiz bilgiyi ayırabilmek ancak takım halinde çalışabilmekle mümkün.

Ward’a göre, yeni dönemde liderlerin altlarındakilere “koçluk yapabilmeleri” ve bu anlayışı piramidal şekilde tüm şirkete yansıtmaları gerekiyor. Tabii bir de hızlıca tükenmemek için 7/24 çalışma anlayışından vazgeçip, kendilerine gerçekten vakit ayırmaları lazım. Ward’ın dünya krizden yavaş yavaş çıkarken liderlere uyarısı ise şu: “Ekonomi bir dönemeçte. Artık günlük işleyişten kafalarını kaldırıp ufka bakma ve geleceği inşa zamanı.” Ward’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.