Baba işine kız etkisi

Kız çocukların varlığı erkek patronları hem liderlik hem de sosyal sorumluluk anlayışı bakımından çok zenginleştiriyor.

25.12.2015 11:58:390
Paylaş Tweet Paylaş
Baba işine kız etkisi
Jack Nicholson “As Good As It Gets” ( Benden Bu Kadar) adlı filmde aşık olduğu kadına “Bende daha iyi bir adam olma isteği yaratıyorsun” (You make me wanna be a better man) demişti. Güçlü ve sevilen kadınların erkekler üzerindeki dönüştürücü etkisi kısaca bu vurucu cümleyle özetlenebilir. Aslında bunun yansımasını kimi zaman acımasız rekabetin hüküm sürdüğü iş dünyasında dahi görmek mümkün. Yeni global araştırmalar, kızları olan iş adamlarının dünyayı daha iyi bir yer haline getirmekte diğer mevkidaşlarına göre daha istekli olduğunu gösteriyor. Örneğin ABD’nin en büyük şirketlerinin kurumsal sosyal sorumluluğa yılda ekstra 59,5 milyon dolar harcamalarının nedeni, bu şirketlerin 2’nci kuşak kız çocukları olan CEO’lar tarafından yönetilmeleri…
Yine araştırmalara göre kız çocuğu babası olmak yönetim tarzını da etkiliyor. Kız çocukları olan karar alıcılar genellikle çalışanlarına daha olumlu bir yaklaşım sergiliyor, tabii bunun yaşadıkları topluma daha olumlu etkileri de oluyor. Şirketin sağlayacağı çocuk bakımı, esnek çalışma koşulları, kadın erkek eşitliği gibi unsurlar bunlardan birkaçı olarak sayılabilir. Biz de buradan yola çıkarak kız çocuğu olan ve üstelik onlarla yönetimi paylaşan iş dünyası liderlerine kızlarının varlığının liderlik, iş yapma biçimi, insan yönetimi, sosyal sorumluluk gibi alanlarda onları nasıl etkilediğini sorduk. 
FARKLI BAKIŞ AÇISI 
Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy yönetim kurulu üyesi olan kızı Banu Aksoy Tarakçıoğlu’nun her konuyu kendisinden çok farklı şekilde düşünebilmesinin kendisine ve şirkete yeni bakış açıları getirdiğini söylüyor. Aksoy, kızının sorumlu hareket etmesinden de çok memnun: “İş takibinde çok iyi olmasından dolayı Banu’ya verdiğim bir işi asla bir daha düşünmeme gerek kalmaz. Özellikle anne olduktan sonra kendi hayatında da birçok rolü üstlenmenin vermiş olduğu yatkınlıktan dolayı organizasyon ve planlama konularında biz erkeklerden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim” diyor. Kızının karar alma aşamalarında şirketin girişimci yönünü önünü tıkamayacak şekilde fırsatları ve riskleri hesaplayarak kararlara katkıda bulunmasının yanı sıra liderlik ve iş yapma biçimi de Erdal Aksoy’un takdir ettiği özellikler. Aksoy, “Sonuç odaklı ve verimli çalışması, zamanı iyi kullanması ve işleri doğru şekilde delege etmesinin yanı sıra özellikle de insan ilişkilerinde düşüncelerini ve duygularını mümkün olan en açık şekilde politik olmadan ifade edebilmesi beni her zaman etkilemiştir” diye konuşuyor. Banu Aksoy Tarakçıoğlu, yönetime kazandırdıklarının yanında sanata olan ilgisiyle de aile geleneğine katkıda bulunuyor. Belkıs & Erdal Aksoy Koleksiyonu’na kardeşiyle beraber portföylerindeki Hüseyin Avni Lifij eserlerini katarak ‘HAL’ adlı yeni bir sergi mekanı açmak için çalışmalarını sürdürüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.