"BELİRSİZLİĞİ YÖNETENLERE FIRSAT ÇOK"

Teknolojik gelişmeler sektörleri hızla değiştiriyor. Tırmanan politik riskler de dünyanın her tarafında belirsizliği giderek artırıyor. Ünlü yönetim gurusu RAM CHARAN, son kitabı Hücum Edenlerin Avantajı’nda (The Attacker’s Advantage) CEO’ların en temel görevinin belirsizliği yönetmek olduğunu belirtiyor. Bunun için de girişimci olmalarının şart olduğunu ifade eden Charan, “Benim için CEO girişimcidir. Eğer CEO’su girişimci değilse o şirketin hayatta kalmasının pek şansı yok” diyor.

21.04.2015 12:39:280
Paylaş Tweet Paylaş
"BELİRSİZLİĞİ YÖNETENLERE FIRSAT ÇOK"
Belirsizlikler çağında yaşıyoruz. Bilginin hızlı dolaşımı, teknolojik ilerlemelerin sektörleri değiştirmesi ve politik risklerin artması gibi yeni gelişmelerle sürekli tırmanan belirsizlik, günümüzün dev şirketlerinin karşısına büyük tehdit olarak çıkabilir. Onları hiç sarsılmaz sanılan tahtından anında düşürebilir. İşte bu nedenle bugün iş dünyasında üst düzey yöneticilerin en önemli görevi, belirsizliği yönetmek hatta onları fırsata çevirmek. Dünyanın en ünlü yönetim gurularından Ram Charan da son kitabı Hücum Edenlerin Avantajı’nda (The Attacker’s Advantage) bu noktaya dikkat çekiyor. Son 10 yılda belirsizliği göremeyen birçok şirketin ölümüne tanıklık ettiğimizi belirten Charan, şirketlere belirsizliği görebilecek yetenekteki CEO'larla çalışmalarını tavsiye ediyor. “Belirsizliği görmesi ve bunun için aksiyon alması gereken kişi şirketin CEO’su. Fırsatları yaratan ve gören kişi de... Benim için CEO girişimcidir. Eğer CEO’nuz girişimci değilse şirketinizin hayatta kalmasının pek şansı yok. Hatta son 2 haftada 6 CEO kovuldu. McDonald’s, Standard Chartered Bank, Adidas ve Starwood’un CEO’ları işten çıkarıldı. Tüm bunların hepsi 2 hafta içinde oldu. Çünkü onlar girişimci değildi ve bu yüzden artık onların yetenekleri yeterli değil” diyor. Ram Charan, iş dünyasında belirsizliklerin neden arttığını ve bu ortamda şirketlerin nasıl yol alması gerektiğini Capital’e anlattı: 
* Belirsiz dönemler, şirketler için ne tür tehditleri ve riskleri içinde barındırıyor? 
* Şirketlerin ve ülkelerin yaşayacağı risk ve tehditler, değişimin hızına ve sürekliliğine bağlı. Yani gelip geçici bir değişim mi, yoksa sürekli olarak farklı bir aksiyona geçmemizi zorlayacak bir durum mu? Şirketin bu değişim neticesinde neler olabileceğini tahmin edip edememesi de risk yaratıyor. Yani eğer bir şirket, değişim esnasında tüm safhaları görebilecek yetiye sahipse, onun için değişim artık risk ya da tehdit değildir. Bu değişimden korkmaması lazım. Bazı durumlarda reaksiyon göstermenin cezası ölüm değildir. 1950’ler, 1980’ler, 1990’lar böyleydi... Ama şimdi son 10 yıl içinde bazı şirketlerin yok olduğunu görebilirsiniz ve bu yok oluşlar o kadar hızlı oldu ki… Bunların tamamının arkasında bu şirketlerin belirsizliği görememesi vardı. Motorola, Nokia gibi şirketler yok olmadı ama çok büyük zarar gördü. Bu işten önce zarar gören, ancak sonra tekrar başarılı şekilde sahneye çıkan şirketler ise Netflix ve Dolby oldu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz