CEO'nun takip listesi

Yeni nesil CEO’lar adeta beyin avcısı gibi çalışıyor.

1 AĞUSTOS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun takip listesi
Altlarındaki yöneticileri ve hatta her kademe çalışanı yakından izliyorlar. Örneğin TAV CEO’su Sani Şener, 125 yöneticisini radarına almış durumda. Şener’in alttan yetişenlerden oluşan gizli bir A20 listesi bile var. Bilim İlaç Genel Müdürü Erhan Baş ise 37 çalışma arkadaşını yakından takip ediyor, onların kariyer gelişimlerine destek oluyor. Tofaş CEO’su Kamil Başaran 200 orta kademe yöneticisinin performansını birebir izliyor. İki kişi ise özel listesinde. İşte takipteki CEO’lar...

Etkili CEO’lar, başarılı çalışanlarını, yalnızca sorunlarla değil, aynı zamanda fırsatlarla karşılaşacakları noktalara yerleştirir. İnsanların, güçlü yanlarıyla etkili olabilecekleri yerlere konumlanmalarını sağlarlar.” Modern yönetimin babası olarak bilinen Peter Drucker, CEO’ların temel işlerinden birinin insan yönetimi olduğunu bu sözleriyle vurguluyor. Zaten günümüzde öne çıkan “insan odaklı” yönetim anlayışını benimseyen CEO’lar adeta beyin avcısı gibi çalışıyor. Kendilerine bağlı yöneticileri yakından izliyor, hatta onların kariyer planlarını bizzat yönetiyorlar.

P&G’nin eski CEO’su A.L. Lafley onlardan biri. Lafley, yönetim anlayışını ve bir CEO olarak yaşadığı deneyimleri aktardığı 2009 yılına ait “What Only the CEO Can Do” (Sadece CEO’nun Yapabileceği Şeyler) başlıklı makalesinde, bir CEO’nun aynı zamanda iyi bir yetenek avcısı olması gerektiğini vurguluyor ve kendi deneyimlerini şöyle paylaşıyor:

“Şirketimizin tepedeki 500 yöneticisini tanıyorum ve gelecekte başkan ya da birim sorumlusu olabilecek 150 kişinin kariyer planlarıyla kişisel olarak ilgileniyorum. Görevlendirme planlarını en azından yılda bir kez gözden geçiriyorum, güçlü ve zayıf yanlarını değerlendiriyorum. Toplantılarda, yemeklerde ve başka şirket etkinliklerinde yönetim kurulu üyeleriyle görüşmelerini sağlıyorum. Bir CEO olarak P&G’nin uzun vadeli geleceğinde en kalıcı etkiyi bu çalışmalarım yaratacağından, yaptıklarım az bile sayılabilir.” Peki Türkiye’deki CEO’lar da Lafley ile aynı fikirde mi? Yöneticilerinin ne kadarını tanıyor, kaçıyla yakından ilgileniyorlar? Yöneticilerine nasıl fırsatlar sunuyorlar? İşte cevabı...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.