CEO'suzlar

Türkiye'nin en büyük iki holdingi, sadece 11 yıldır CEO'luk sistemiyle yönetiliyor. Pek çok büyük holdingde ise icranın başında patron CEO'lar var.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'suzlar


Hasan Güleşçi, Sabancı Holding'in ilk CEO'su olarak kabul ediliyor. Oysa holding fiili olarak CEO'luk sistemine, 2000 yıllında geçti ve ilk CEO unvanı o dönemin önemli yöneticilerinden Hazım Kantarcı'ya verildi. Sabancı şirketleri, 1967 yılında holdingleşti. Yani Türkiye'nin en büyük grubu, 30 yıldan fazla bir süre CEO olmadan, aile tarafından yönetildi. Bugün holdingi Hazım Kantarcı, Celal Metin ve Ahmet Dördüncü'nün ardından atanan 4. CEO Zafer Kurtul yönetiyor. Koç holding de benzer tarihlerde CEO'luk sistemine geçildi. 1990'lı yıllarda Uğur Ekşioğlu, İnanç Kıraç gibi isimler çeşitli unvanlar altında CEO gibi çalışsa da resmi olarak ilk CEO, Temel Atay oldu. Atay, Temmuz 2000'de başkan vekilliğinden CEO'luğa atandı. Bugün holdingi yöneten Turgay Durak, grubun 4. CEO'su. Türkiye'nin en büyük iki holdinginde CEO'luk sistemi, 11 yıllık bir geçmişe sahip. Bugün Türkiye'de pek çok holding, patron CEO modelini sürdürüyor. Boyner Holding, Kibar Holding, Anadolu Holding, Boydak Holding gibi Türkiye'nin öne çıkan büyük gruplarında, hala aileden yöneticiler icranın başında bulunuyor. Bazı gruplar ise son 2-3 yıldır CEO'luk sistemine geçti. Arkas, Aras, Dedeman bu gruplardan bazıları.Ancak CEO'luk sistemine geçmeyen hala pek çok büyük grup var. Fiba Holding, Gama Holding, Enka, İhlas, Mesa, Limak, Bayraktar bunlardan bazıları. Tekstil, enerji, gayrimenkul ve elektronikte yaptığı yatırımlarla Türkiye'nin önemli gruplarından biri olan Zorlu da CEO'luk sistemini kullanmıyor. Grubu Ahmet ve Zeki Zorlu kardeşler ve onların çocukları yönetiyor. Ahmet Zorlu, dergimize verdiği bir söyleşide neden CEO atamadıklarını şöyle anlatmıştı: "Merkezi yönetim artık dünyada kaybetmiştir. Bizde merkezi yönetim diye bir şey olamaz. Herkes yerinden kendisi yönetecek. Bizim sistemimiz yerinden yönetimdir."

AİLE SICAK BAKMIYOR
Türkiye'nin büyük gruplarında hala aile çok etkin bir rol oynuyor. CEO'suz holdinglerde de aile bireyleri işin başında. Bu gruplarda patronlar, şirketlerini profesyonel yöneticiye teslim etmek istemiyor. Türkiye'deki holdinglerin yüzde 90'ından fazlası aile şirketi olduğu için yönetim de kuruculardan çocuklara geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz