Ekosistemi güçlendirmek

İnovasyonu, kurumları ve istihdamı birleştirecek dört aşamalı bir plan...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekosistemi güçlendirmek
Üniversite tabanlı tıp merkezleri de ardından global ilaç şirketlerinin Ar-Ge laboratuvarlarını cezbeden yerel yaşam bilimleri endüstrisinin kurulmasını sağladı. Eyaletçe fonlanan Yaşam Bilimleri Merkezi ise buradaki kaynakları koordine ediyor. Bölgesel aktifler arasında altyapılar ile nüfus da olabilir. Greater Miami'nin havalimanına ve deniz limanına yaptığı yatırımlar sayesinde bu bölge bir anda malların taşınması için uluslararası bir merkez haline gelmişti. Yerel göçmenlerle birlikte de onun bir finansal ve profesyonel hizmetler merkezi olması sağlanmıştı. Latin Amerika ile yapılacak ticarette gerekli olan insan sermayesini sürgünde yaşayan eğitimli Kübalılar sağlamıştı ki bu durum ardından İspanyolca konuşan göçmenler dalgasının başlamasına neden olmuştu. Bu arada yerel iş dernekleri 125'ten fazla çok uluslu şirketin Latin Amerika'daki bölgesel genel müdürlük binalarını cezbeden rekabetçi bir strateji geliştirmişti. Bölgesel işbirlikleri, ulusal seviyede başarılması çok zor işleri kotarabilir. Artan vergi karşıtı hassaslığın olduğu sıkıntılı bir ekonomide Miami-Dade ilçesindeki oy verenlerin yüzde 85'i 2008 yılında vergilerdeki artışların yaygınlaştırılması yönünde oy verdi. Eski Miami Herald başkanı David Lawrence çocuk hizmetlerini fonlayan bir vakfı finanse etmek için 2003 tarihli yeni vergiler koyulmasını destekleyen çapraz sektörlü bir ittifak kurmuştu. İdeolojik savaşlar kaçınılmazdır ancak liderlerin inisiyatif alması gerekir. Şirket liderleri, bölgesel koalisyonlar kurmanın yanı sıra kurumsal inovasyoncular da olabilir. Yaratıcı liderler etraflarındaki sistemi etkileyebilecek fırsatları bulabilmek için sadece kutunun dışında değil ama aynı zamanda benim tercih ettiğim metafora göre binanın dışında da düşünebilmeliler. Bu makalede zaten anlatılan IBM'in çabalarını bir gözünüzün önüne getirin. Onlar ekosistemden kaynaklanan meydan okumalara anında çözümler bulan, geniş bir işlevler yelpazesine sahip iş stratejistleridir. IBM bugün Albany'deki yarı iletkenler araştırmalarına öncülük yapıyor; Milwaukee'deki akuaponik yatırım bölgesine destek oluyor; KOBİ'ler için Supplier Connection'u devreye alıyor; New York ve Şikago'da altı yıllık liselerin kurulması sürecine katılıyor ve Transition to Teaching programı ile de emekli mühendisleri birer eğitimci haline getiriyor. Kurumsal inovasyonlar, Ar-Ge, tedarik zinciri veya eğitim yatırımlarına odaklanmanın daha iyi yollarını yaratır. Özel sektör kendi çekirdek iş kapasitelerinden yapısal değişimin yeni prototiplerini keşfetmek için faydalanmaya başladığında kamu sektörü de onları ölçeklendirecek modelleri benimser.

HER NE KADAR bazen beceriksizlikler olsa da işbirliği, verimlilik ve çarpan etkisi yaratabilir.
Liderlerin, politika yapıcılarını kurumlar arasındaki uçurumları kapatmayı ve istihdamı ama özellikle de refahı artırmayı sağlayacak şekilde kaynakları tahsis etmeye yönlendirmesi şart. Bu ajandanın içinde aşağıdaki taahhütlerin verilmiş olması gerekir:

1- İçinde bilgi üretme merkezlerinin, kuluçka makinelerinin, inovasyon bölgelerinin, stajyerlik imkanlarının ve değişen iş becerilerine uygun üstün kaliteli eğitimin olduğu kalıcı güç kaynakları haline gelebilmiş köklü kurumlara yatırım yapmak.

2- Kaynaklarını, küçük şirketlere akıl hocalığı yapmak ya da şirketler ile bölgesel üniversiteler arasında bağlar kurmaya adamak gibi tutarlı stratejileri olan bölgesel koalisyonlar ile kamu-özel ortaklıklarına yönlendiren entegre çözümleri desteklemek.

3- Mükemmeliyeti tanımlamak ve ödüllendirmek, kötü fikirlere yatırım yapmak ve kurumsal inovasyonları yaygınlaştırmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz