Evreka anı

Mekan ve zaman değişse de iş dünyasının liderlerinin hemen hemen her birinin en yaratıcı anlarında yalnız kalmayı tercih ediyor.

12.08.2014 10:01:060
Paylaş Tweet Paylaş
Evreka anı
Aslında parlak fikirler, insanın aklına hemen ya da her an gelmiyor. Hatta neredeyse herkes için yaratıcılığın farklı bir mekanı ve saati olduğundan söz etmek mümkün. Bazıları Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı gibi uyku sırasında yaratıcılığın nimetlerinden yararlanırken, Dimes Genel Müdürü Ozan Diren gibi yalnız kaldığında daha yaratıcı olduğuna inananlar da var. Mekan ve zaman değişse de iş dünyasının liderlerinin hemen hemen her birinin en yaratıcı anlarında yalnız kalmayı tercih etmesi dikkat çekici....

Tüm zamanların en büyük bilim adamlarından Darwin, her akşam iki el tavla oynadıktan sonra bilimsel bir kitap okurdu. Saat 10 gibi odasına gider, yarım saat yatakta zaman geçirirdi. Bu sırada da genellikle gün içinde çözemediği bir sorunu kafasında halletmeye çalışırdı. Ünlü bilim adamı Darwin, bilim dünyası için çok önemli sorunu bu zaman diliminde çözmüş, tarihe mal olmuştu.

Thomas Edison ise yaratıcılığını 20 dakikalık kısa uykulara borçluydu. Yaratıcılığın beynin alfa düzeyindeyken ortaya çıktığını bildiği için bu tekniği kullanıyordu. Edison, gün içinde bir sandalyede oturur, eline top alıp uyurdu. Uyku seviyesine ulaştığında elindeki top yere düşer ve ses çıktığı için uyanırdı.

Bu sırada aklına gelen ilk fikri yazardı. Aslında parlak fikirler, insanın aklına hemen ya da her an gelmiyor. Hatta neredeyse herkes için yaratıcılığın zirve yaptığı farklı bir mekandan
ve saatten söz etmek mümkün.

Bazıları Darwin gibi uyku öncesi yaratıcılığın nimetlerinden yararlanırken bazıları için yaratıcılık ormanda yürüyüş yaparken, evde duş alırken ya da seyahat sırasında ortaya çıkıyor. Türk iş dünyasına baktığımızda da başarılı her ismin yaratıcılık söz konusu olduğunda farklı alışkanlıklarının olduğu görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz