Hangi işimi delege etmem?

Patronların vazgeçemedikleri işleri araştırdık.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hangi işimi delege etmem?
Nihat Özdemir, Abdullah Kiğılı, Nafi Güral, Cemalettin Sarar, Nurettin Horoz ve Yavuz Altop... Bu isimlerin ortak noktası, kendi sektörlerinin duayenleri olmaları. Yıllar önce kurdukları ve uzun dönem bizzat yönettikleri şirketlerini artık ya genç kuşağa ya profesyonellere devrettiler. Günlük operasyonlardan ise bir nebze de olsa uzaklaştılar. Ama takip etmekten asla vazgeçmedikleri, kimselere emanet edemeyecek kadar sevdikleri konular yok mu? Elbette var. İşte onların vazgeçemedikleri. Uzun yıllar kurucularının aktif yönetimiyle yol alan büyük şirketler, son dönemde birbiri ardına yeni nesillere veya profesyonellere emanet ediliyor. Kurumsallaşma, hemen herkesin ajandasında ilk sırada. Tabii bu büyük değişim sadece organizasyon şemalarında değil, zihinlerde de yaşanıyor. Dönüşümü yaşayan tek kesim ise kurumlar veya çalışanlar değil kuşkusuz. Hatta, elleriyle kurup büyüttüğü şirketini profesyonellere devreden patronlar, asıl değişimi yaşayanlar arasında ilk sırada. Çünkü bu noktada onlardan beklenen zor da olsa biraz daha geri plana çekilmek... Örneğin günlük operasyonları profesyonellere bırakmak. Özetle “her işe karışmamak”. Peki bunu gerçekten yapabiliyorlar mı? Kendi elleriyle kurdukları, yıllarca yönettikleri, her türlü sıkıntısını bizzat yaşadıkları şirketlerinde “icracı” olmaktan vazgeçenler, bunu gerçekten başarabiliyor mu? Kimseye emanet etmedikleri, asla da etmeyecekleri konular var mı? İşte patronların vazgeçemedikleri işler.

"İNŞAATI ASLA BIRAKMAM"
1976’da Limak İnşaat ile faaliyetlerine başlayan ve bugün Türkiye’nin dev grupları arasına giren Limak Grubu’nun patronu Nihat Özdemir de “vazgeçmediği işler” olan iş adamlarından. Aslında Özdemir, birçok stratejik konuyu ekiplerine devretmiş durumda. Bundan da çok memnun olduğunu açıklıkla dile getiriyor. Ama asla vazgeçmediği bir başlık var ki o da inşaat. Nedenini ise şöyle anlatıyor:

“Biz Limak Grubu olarak toplam 6 sektörde varız. İnşaat hariç 5 sektörümüz, tamamen profesyonel yöneticiler tarafından yönetiliyor. Yani enerji, dağıtım, altyapı, turizm, çimento gibi alanlarda işlerimizi tamamen profesyonel arkadaşlarımıza emanet ettik. Ben orada yönetim kurulu başkanıyım. En az ayda bir kez yönetim kurulu toplantıları yaparım. Yılın başında koyduğumuz hedeflerin, üretim hedeflerinin, bütçesel hedeflerin nerelerde olduğunu kontrol ederiz, buna göre ilerleriz.

Sadece inşaat işleri yönetim kurulu başkanı olarak benim ve yönetim kurulu üyelerinin bizzat yönetiminde ilerliyor. Yani inşaat işini bırakmadım ve bırakmam da. Çünkü ben Türkiye’de inşaat sektörünün profesyoneller tarafından yürütülebileceğine henüz pek inanmıyorum. Bu işi hala bizzat patronların yürütmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye’deki inşaat sektörü hala tam anlamıyla kurumsallaşamadı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz