İçeriden yatırım tüyoları

Önemli pazarlarda liderlik yapan yöneticilere bölgesel ve global fırsatları sorduk.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İçeriden yatırım tüyoları
Büyümenin yönü gelişmekte olan ekonomilere kaymış durumda... Bugün hızlı büyümesiyle dikkat çeken Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in yerini gelecekte Afrika ülkelerinin alacağı konuşuluyor. İşte bu nedenle bu bölgelerde yöneticilik yapan Türk liderlerin bu pazarlara yönelik öngörüsü oldukça önemli. Piyasaları dışarıdan değil, içeriden koklayan bu isimler, gelişmekte olan ülkelerdeki $ fırsatları yakından takip ediyor. En önemlisi sektör bağımsız pek çok şirket için önemli bölgesel tüyolara sahip olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Dev şirketlerde gelişmekte olan ülkeleri yöneten pek çok Türk yönetici var. Onların bu bölgelerdeki fırsatlara bakış açısı bu nedenle daha değerli. Yerinde tespit yapıp, değişimleri net şekilde koklayabiliyorlar. Bu yönleriyle de gelişmekte olan pazarlarla ilgili kritik tüyolara sahipler. Örneğin DuPont Teijin Films Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Hayati Yarkadaş, dünyada gıda ve sağlık sektöründe bir boşluk olduğuna dikkat çekiyor:“Bugün her 7 kişiden biri yatağa aç giriyor. Bu rakam yönettiğim Afrika, Ortadoğu ve Asya’da daha da fazla. Öte yandan dünya nüfusunun yüzde 17’si obez. Hem gıda hem sağlık sektöründe daha kreatif çözümlere ihtiyaç var. Türk şirketleri dünyaya bir de bu gözle bakmalı” diye konuşuyor. Büyümenin yönünün gelişmekte olan ekonomilere kaydığı bilinen bir gerçek. Yatırım iştahının önümüzdeki dönemde yine Türk yöneticilerin ön planda olduğu Afrika pazarına yöneleceği de konuşuluyor. Capital olarak bu nedenle bu bölgelerde liderlik yapan yöneticilere bölgesel ve global fırsatları sorduk. Fırsatları dışarıdan değil, içeriden gören yöneticilerden aldığımız yanıtlar, yatırımcılar için önemli mesajlarla dolu...

İLAÇTA RUSYA'YA DİKKAT
Novartis Türkiye’nin efsane genel müdürlerinden Altan Demirdere, bugün Sandoz Rusya’ya liderlik yapıyor. Rusya gibi dünyanın en zor, bir o kadar da fırsat dolu pazarını yöneten Demirdere, Rusya’da ilaç pazarının büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğunu söylüyor. 140 milyon kişinin yaşadığı Rusya’da ilaç pazarının büyüklüğünün sadece 15 milyar dolar olduğuna dikkat çekiyor ve “Eğer bu pazarın Avrupa ortalamasına erişeceğini öngörürsek en az 4 misli daha büyümesi gerekir” diye konuşuyor. Altan Demirdere, Rusya’nın Türk ilaç sektörü girişimcileri için inanılmaz yatırım potansiyeline sahip olduğunu da sözlerine ekliyor. Ancak Demirdere’nin dikkat çektiği bir konu var ki o da Rusya pazarının ne kadar zor olduğu... Demirdere, bu zorlukları ve dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle özetliyor: “Rusya kolay bir pazar değil. Coğrafi olarak çok geniş bir ülke. Dolayısıyla Rusya’ya yatırım yapacakların önce pazarı iyi öğrenmeleri gerekiyor. Ayrıca gerekli yatırımı mutlaka yapmalı ve sabretmeliler. Bugün 3 koyayım, yarın 5 alayım stratejisi maalesef yeni bir ilacın Rus pazarında kalıcı olarak yerleşmesi için uygun değil.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.