İlk kayıptan ne öğrendim?

Liderlere göre bu kayıplar, yaşandıkları dönemde büyük hayal kırıklığı yaratsa da önemli deneyimler kazanılmasına da neden oldu.

26.03.2014 22:47:350
Paylaş Tweet Paylaş
İlk kayıptan ne öğrendim?
İş dünyasında kazanmak kadar kaybetmek de var. Bugüne kadar birçok iş insanı, daha fazla kazanma hayalleri peşinde koşarken beklenmedik para kayıpları yaşadı. Liderlere göre bu kayıplar, yaşandıkları dönemde büyük hayal kırıklığı yaratsa da önemli deneyimler kazanılmasına da neden oldu.

Örneğin, Es Mali Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, birçok başarılı yatırımın yanında yanlış yatırımlarla para kaybettiğini ancak deneyim kazandığını itiraf ediyor. Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, ilk önemli para kaybını TurkNet’te yaşadığını söylüyor. Ancak kazandığı deneyimin de önemini vurguluyor.

TÜRKNET'TE TAM 25 MİLYON DOLARIMI BATIRDIM.
Türkiye’nin en büyük ikinci internet ağıydı. Babamlara, ‘Ferit Şahenk daha çok batırdı’ diyerek avutuyordum kendimi, çünkü Doğuş Holding 72 milyon batırmıştı. Ferit’le hala konuşuruz bunu.” Bu sözler, iş dünyasının en başarılı girişimcilerinden Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’ya ait.

İş dünyasında kazanmak kadar kaybetmek de var. Sabancı’nın yanı sıra bugüne kadar birçok iş insanı daha fazla kazanma hayalleri peşinde koşarken beklenmedik para kayıpları yaşadı.

Bu kayıplar yaşandıkları dönemde büyük hayal kırıklığı yaratsa da bugün liderler tarafından önemli deneyimler olarak adlandırılıyor. Örneğin, Es Mali Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, birçok başarılı yatırımın yanında yanlış yatırımlarla para kaybettiğini, ancak deneyim kazandığını itiraf ediyor.

Son olarak ailesinin karşı çıkmasına rağmen Siirt’te bir tekstil fabrikasını hayata geçirdiğini belirten Sancak, bu yatırımın bir süre sonra battığını söylüyor. “Sonunda 30-40 milyon dolar zarara uğradık. Ancak hata yapmak da insani bir olaydır” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz