Liste zamanı

CEO’lar, etkinlik ve başarı için "CHECK LIST” hazırlıyor

1 MAYIS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Liste zamanı


DR. MERİÇ BEBİTOĞLU / ATLAS HALI GN. MD.
"BÜYÜK RESME ODAKLANMAMI COK KOLAYLAŞTIRIYOR"
ÖNCELİK SIRALAMASI

Özellikle stratejik çalışmalar öncesi kontrol listesi tutuyorum. Şirket yönetimi bir bütün. Bu nedenle kontrol listesi, paralel yürümesi gereken işlerin görünmesini ve öncelik sıralaması yapmayı sağlıyor. Böylece çalışmalarımda daha düzenli bir yol izleyebiliyorum. Ayrıca büyük resme odaklanmayı kolaylaştırıyor.
HAFTALIK TUTUYORUM
Kontrol listelerimi haftalık olarak hazırlıyorum. Bitmeyen işler yeni haftaya devrediyor ve ajandamdan çıkana kadar güncellenerek yerini korumuş oluyor. Kontrol listesi hazırlamak konunun tümüne hakim olmayı da beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili bir eksik olduğunda devreye girmek ve kontrol kolaylaşıyor.
EKSİKSİZ TAMAMLANMALI
Hazırlanan kontrol listesini eksiksiz olarak tamamlamak çok önemli. Bu nedenle listemi yüzde 100 oranında aksiyona geçirdiğimi söyleyebilirim. Çünkü henüz tamamlanmayan işler, güncel bitiş tarihleriyle birlikte yeni kontrol listesine devrediyor. Kontrol listemde yerine getirilmesi gereken işlerin son bitiş tarihleri ve kimin sorumluluğunda olacağının belirlenmesi somut sonuçlar elde edilmesi bakımından olmazsa olmazlarım.

ATUL GAWANDE / CHECKLIST MANIFESTO YAZARI
"KONTROL LİSTESİ HAYAT KURTARIR"
TEKNOLOJİNİN YAPAMADIKLARI

Teknolojinin yapabileceklerimizin kapasitesini artırdığı kesin. Bununla birlikte teknolojinin yapamadığı pek çok şey var: Öngörülemez olanla başa çıkmak, belirsizliği yönetmek, yüksek bir binayı inşa etmek, hayat kurtaran bir ameliyat yapmak gibi.
İNSAN HATA YAPAR
Ne kadar uzmanlaşsak, ne kadar konumuza hakim olsak ve en iyi teknolojileri kullansak da karar verici hep insan. insan da her zaman hata yapar. Hataları minimum düzeye indirebilmenin, verimi artırabilmenin en kolay yolu iş süreçleri için kullanılacak bir kontrol listesi. Her geçen gün daha karmaşıklaşan iş hayatında çözümün ve işleri daha iyi yapabilmenin yolu mütevazı bir kontrol listesi tutmaktan geçiyor.
KAZANIMI ÇOK
Bir işi sadece kontrol listesi ile takip etmek, maddi ve manevi büyük kazançlar sağlayabildiği gibi meslek gruplarına göre değişkenlik gösterebilecek çok daha farklı kazanımları da mümkün kılıyor. Her meslekten çalışan, özellikle karar verici pozisyondaki yöneticiler kontrol listesi tutmalı. Aslında işini doğru yapmak isteyen herkesin kontrol listesi olmalı.
KÖSTEK OLMAMALI
Şüphesiz kontrol listeleri destek yerine köstek olan, kemikleşmiş zorunluluklar haline gelmemeli. En basit kontrol listesinin bile sıkça gözden geçirilmesi ve sürekli geliştirilmesi gerekir. Havayolu şirketlerinin bütün kontrol listelerinin üzerine tarih atmaları boşuna değil. Listelerin zaman içinde değiştirilmesi gerekir. Kontrol listesi bir yardımcı. Eğer yardım edemiyorsa doğru değildir.

ŞENOL ŞANKAYA / YEŞİM TEKSTİL CEO’SU           
"TÜM İSLERİM İÇİN KONTROL LİSTESİ KULLANIYORUM
DAHA VERİMLİ

Görev alanıma giren konuları zamanında ve atlamadan takip etmek için kontrol listesi tutuyorum. Liste sayesinde takip ettiğim konuları doğru zamanda yaparak daha verimli çalışıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.