Patrona haz veren projeler

Türkiye'nin seçkin patronları en çok haz aldıkları işleri anlatıyor.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Patrona haz veren projeler
Hüseyin Özyeğin gibi Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton da Alarko Şirketler Grubu dışında tamamen farklı bir alanda sağlık sektöründe Alvimedica şirketine yaptığı yatırımı anlatırken heyecanlanıyor. Boydak Holding patronu Hacı Boydak içinse yeni fabrika kurmak çok keyif verici bir süreç. ASLINDA KENDİ İŞİNİN başındaki isimler için tüm iş süreçleri birbirinden önemli ve heyecan verici... Ancak her patronun özellikle haz aldığı, daha çok keyif duyduğu bir iş dalı oluyor. Örneğin Fiba Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'e "deplasmandaki işler" daha büyük haz veriyor. Yurtdışında bankacılık ve inşaat, gayrimenkul ve perakende gibi pek çok farklı sektörde başarılara imza atan Özyeğin, "Kendi ülkemde de işler var ama deplasmandaki işler bana çok daha büyük haz veriyor. Ben kolay işlerden herhalde kaçıyorum. Türkiye'de hiç alışveriş merkezi yapmadım. 1997'de Bükreş'te iki arsa aldım, Bükreş'in ilk 2 alışveriş merkezini orada yaptım. Şimdi Çin'de alışveriş merkezi yapıyorum" diyor.

YURTDIŞI BAŞARISI HEYECAN VERİYOR
Patronlar Türkiye dışında attıkları her adımdan, sağladıkları her başarıdan daha fazla keyif alıyor. Öyle ki Türkiye'de faaliyet gösterdiği alanda liderliğe sahip Anadolu Holding'in yönetim kurulu başkanı Tuncay Özilhan, en büyük keyif aldığı işin, Efes Pilsen'in Türkiye'den sonra yurtdışında kazandığı başarılar olduğunu söylüyor. Özilhan, "Efes Pilsen olarak Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Almanya'da üretip diğer ülkelere dağıtım gerçekleştirmek 20 yıl evvel hayal ettiğimiz şeylerdi, ama uzak duruyorlardı. Bunları başardığımızı görmek çok keyifli" diyor. Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da Özilhan ile aynı görüşte. "Son 25 yıldır yaptığımız yatırımlarla markalarımızın dünyada ulaştığı başarı, bana büyük haz veriyor" diyen Orakçıoğlu, dünyada ünlülerin Damat Tween'i seçmelerinin ve satın almalarının kendini en mutlu eden nokta olduğunu ifade ediyor. "Dünyanın moda başkentlerinde önemli satış noktalarında markamızı görmek çok gurur verici...
Ürünlerimizi dünyayla buluşturmak ve koleksiyonlarımıza olan talep beni gerçekten mutlu ediyor" şeklinde konuşuyor. Goldaş Kuyumculuk CEO'su Sedat Yalınkaya'yı da "bir ilki başarmak" keyiflendiriyor. Yalmkaya, işinde en çok heyecanlandığı süreci şöyle anlatıyor: "Sektöre ve ülkeye faydası olan işlerde yer almaktan mutluluk duyuyorum. Örneğin, yeni bir ülkeye gittiğinizde sadece şirketinizi değil sektörünüzü ve ülkenizi de temsil edersiniz. Bir Türk firmasının orada başarılı olması, ülkenin kapılarının diğer Türk şirketlerine açılması anlamına gelir. Goldaş, kuyumculukta bu açıdan öncülük eden bir marka ve bu haz bizim için gurur kaynağı..."

"YENİ FABRİKA KURMAK GİBİSİ YOK"

İlklerden hoşlanan isimlerden bir diğeri de Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak. Onu en çok "yeni bir fabrika kurmak" heyecanlandırıyor. Boydak, iş hayatında en çok keyif aldığı projeleri şöyle aktarıyor: "Aslında bütün işime aynı ciddiyetle yaklaşırım. Ancak tabii daha fazla haz aldığım konular var. Yenilikçi ürünler, yeni pazarlar gibi ihracatımızı artırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz projeler beni heyecanlandırır. Bir de en çok yeni bir yatırım döneminde kurulacak fabrikalar... Yeni kurulacak fabrikanın bilimsel araştırmalar yapılarak plan ve programının belirlenmesi, teknik ekibinin tayin edilmesi, teknolojik teçhizatının hazırlanması, hedef pazarın belirlenmesi çok titiz ve disiplinli bir çalışma gerektirdiği için bana haz verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz