Sıralama yine çok hareketli

Capital'in "Türkiye'nin Sosyal Sorumluluk Liderleri" araştırması, bu yıl da çok önemli veriler içeriyor.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sıralama yine çok hareketli
GfK Türkiye ile birlikte yürütülen çalışma, yıllar itibarıyla hem iş dünyasının hem kamuoyunun KSS bilincinin nereden nereye geldiğini gösteriyor. 2012 araştırmasının halk sonuçlarında, en başarılı 3 şirket yine Sabancı Holding, Turkcell ve Koç Holding oldu. İş dünyası ise ilk 2'ye geçen yıl olduğu gibi Turkcell ve Koç Holding'i yerleştirirdi. Eczacıbaşı Topluluğu bir basamak yukarı çıkarak üçüncülüğe oturdu. Bu yılki listelerde başka anlamlı değişiklikler de var. Halk sonuçlarında Eti, Sanko Holding, İş Bankası'nın yükselişi dikkat çekici. İş dünyasını temsil eden sonuçlarda ise Vodafone, İş Bankası, Borusan Holding, Yıldız Holding, Eti ve Unilever yükselenler arasında. Capital Dergisi'nin geleneksel "Türkiye'nin Sosyal Sorumluluk Liderleri" araştırması sonuçlandı. Bu yıl 8'incisi gerçekleştirilen ve GfK işbirliği tarafından hazırlanan dev araştırma, halk ve iş dünyasının gözünde Türkiye'deki şirketlerin "Kurumsal Sosyal Sorumluluk" (KSS) performansını ortaya koyuyor. Alanında ilk araştırma olan bu çalışmayla kamuoyunun en çok takdir ettiği KSS çalışmaları, şirketlerin performansı ve hem iş dünyasının hem halkın KSS'ye bakışı net biçimde gözler önüne seriliyor. İki ayaklı araştırmanın halk anketi sonuçlarında ilk 5 yine değişmedi. Bu yılki listenin zirvesindeki şirketler sırasıyla Sabancı Holding, Turkcell, Koç Holding, Yıldız Holding ve Arçelik oldu. İş dünyasının profesyonellerinin katıldığı anketin sonuçlarına göre ise KSS konusunda en başarılı bulunan şirketler, Turkcell, Koç Holding ve Eczacıbaşı Topluluğu. Kamuoyunun en çok takdir ettiği çalışma "Baba Beni Okula Gönder" olurken, onu Turkcell'in "Kardelenler" projesi takip etti. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise hem halkın hem iş dünyasının gözünde "en sorumlu lider" seçildi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

HANGİ MESAJLAR ÇIKTI?

Araştırmanın 2012 sonuçları yine çok önemli mesajlar içeriyor. Dev araştırma, KSS konusunda en beğenilen şirketleri, projeleri ve liderleri belirlemekle kalmıyor, kamuoyuna göre eksik bulunan noktaları da gözler önüne seriyor. Halk genelinden 1.455, iş dünyası genelinden 339 yöneticinin katıldığı araştırmadan ortaya çıkan mesajlar şöyle: ? Halk anketinin sonuçlarına göre kamuoyu, iş dünyasının KSS konusunda daha sorumlu davranması gerektiğine inanıyor. Ankete katılanların yüzde 66'sı, "Özel sektör kurumlarının/iş dünyasının sosyal sorunlar konusunda sorumlulukları olduğunu düşünüyorum" diyor.
- Şirketlerin KSS konusundaki faaliyetlerini tam anlamıyla yeterli bulanların oranı sadece yüzde 24'e ulaşıyor.
- "Şirketlerin KSS faaliyetlerini ne ölçüde yeterli buluyorsunuz" şeklindeki soruya, ankete katılanların yüzde 49'u "Ne yeterli ne değil", yüzde 19'u "Yeterli değil", yüzde 5'i ise "Hiç yeterli değil" yanıtını veriyor.
- Halk anketine katılanların yüzde 57,1'i "yetersiz bulma nedeni" olarak "Daha fazla insana/bölgeye ulaşmalılar" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz