Veliahtlar sıkı geliyor

Onlar geleceğin patronları...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Veliahtlar sıkı geliyor
Henüz işin başında değiller ama çoğu bu amaç için çalışmaya başlamış durumda... Türkiye'nin önde gelen aile şirketlerinde bir sonraki dönem yönetime geçmeye aday veliahtlardan söz ediyoruz. Peki aile şirketlerinin gelecekteki patronları nasıl bir profil çiziyor? Yaşları, eğitim düzeyleri, iş deneyimleri ne durumda? Şirkette nereden göreve başlıyor, ne kadar sürede hangi pozisyona gelmeyi hedefliyorlar? En önemlisi yönetime geçtikten sonra planlarında neler var? Capital, tüm bu soruları aile şirketlerinde görev yapan veliahtlara sordu. Gelen yanıtlar, aile şirketlerinin gelecek görünümüyle ilgili önemli ipuçları veriyor.  25-30 YAŞINDALAR. İŞLETME eğitimi üzerine genelde Amerika'da master yapmayı tercih ediyorlar. Yarısının yurtdışında iş deneyimi var. Ağırlıklı yönetim kurulu üyesi olarak aile şirketinde görev alıyorlar. İçlerinde ilk tecrübesini birim müdürü ya da uzman olarak elde edenlerin sayısı oldukça fazla. Çoğu, ikinci kuşak olmakla birlikte üçüncü kuşakların sayısı da hızla artıyor. Bu veriler, Capital'in hazırladığı, aile şirketlerinde bir sonraki kuşağın, kısacası veliahtların profilini ortaya koyan araştırmadan çıkmış durumda. Araştırmaya Türkiye'nin önde gelen aile şirketlerinde göreve başlayan ve yönetime aday 45 kişi katıldı. Bu kişiler, şirket içindeki önceliklerini, geleceğe dair planlarını ve nasıl yetiştiklerini Capital'le paylaştı. Onların yanıtları, gelecekte iş dünyasının nasıl bir profil tarafından yönetileceğine dair önemli ipuçları içeriyor... Araştırma, iş dünyasında aile şirketlerinde büyük resmi görmek açısından da bir ilk niteliği taşıyor. Aile şirketlerinde yeni kuşağın göreve gelme hızı giderek artıyor. Enka, Anadolu Grubu, Eczacıbaşı, Zorlu, Borusan ve Boydak Holding'in de aralarında bulunduğu birçok dev toplulukta üçüncü kuşak aile üyeleri yönetimde söz sahibi olmaya başladı bile... Bazı gruplarda ise adaylar, hazırlık sürecinde... Henüz eğitim ve stajları devam eden bu adayların, gelecek birkaç yılda aile şirketlerinde üst düzey yöneticiliğe adım atması bekleniyor.

DAVID M. KAUPPI / MID MARKET CAPITAL BAŞKANI
YENİ JENERASYONU NE BEKLİYOR?
BAŞ
ARI ORANI
Araştırmalar aile şirketlerinin yalnızca 3'te l'inin başarılı şekilde ikinci jenerasyona devredildiğini ve bu 3'te l 'in de sadece yüzde 13'ünün görevi 3'üncü jenerasyona başarılı şekilde teslim ettiğini ortaya koyuyor.
ETKİN PLANLAMA
Birçok aile şirketi danışmanı bunun nedenini aile şirketlerinin transfer esnasında etkin plan yapamamasına bağlıyor. Ben de bu gerçeğe katılıyorum. Ancak başka nedenler de var.
FARKLI YAŞAM TARZI
Bunlardan birincisi, yeni neslin bir önceki nesle göre farklı bir yaşam tarzına sahip olması. Kurucunun işini kurarken yaşadığı heyecanı, isteği ve hırsı yeni gelen jenarasyonda yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz