Yüksek kolesterol alarmı

Şirketlerin yüzde 72’si “yüksek kolesterol” yani “değişime direnç” sorunuyla karşı karşıya...

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüksek kolesterol alarmı


DEĞİŞİME UYUM ZORLUĞU
Organizasyonel muhafazakarlığın tek sonucu, siloların oluşmasıyla iletişim ve işbirliğinin yok olması değil. İşlerin hep aynı şekilde yapılmasının getirdiği “ruhsuz alışkanlıklar”, şirketlerin yeniliğe adapte olması iyice zorlaştırıyor. Siloların Cisco örneğindeki yollardan yıkılması, bir organizasyonun kendi yarattığı alışkanlıklar tuzağına düşmesini engelleyebiliyor. Ancak uzmanlara göre, değişiklikleri, bir alışkanlık halinde değil, ihtiyaca göre çeşitlendirerek yapmak gerekiyor. Buna en güzel örneği de GE Healthcare’deki (GEH) değişim anlayışı oluşturuyor.

Dönemin CEO’su Jeffrey Immelt, 1997’de şirketin önceki odağı olan hizmeti cihazlarla birleştirdi ve kurumu üç coğrafi merkez etrafında yeniden yapılandırdı. Halefi Joe Hogan görevi devraldığında hizmetleri yeni bir global organizasyona doğru dönüştürerek GE Healthcare Services adı altında GEH’i yeniden yapılandırdı,

Ardından Healthcare Services’in başkanı olan Paul Mirabella, cihazlar ile hizmetleri tekrar birleştirmek için başka değişiklikler yaptı. Bu arada iki yeni pozisyon da açılmıştı: “Büyük müşterileri takip eden kurumsal genel müdürler (KGM’ler) ile müşterilerle ortaklıklar geliştirilmesinden sorumlu kurumsal geliştirme yöneticileri (KGY’ler).” Mirabella, ayrıca rapor kanallarını da değiştirmiş ve ödüllendirme sisteminin odağını geçmişteki performansa değil, gelecekteki birtakım göstergelere doğru kaydırmıştı. Bu değişiklikler sayesinde GEH, 2004 yılında 1,1 milyar dolarlık kurumsal sözleşme yaptı. Ertesi yıl ise KGY’ler yeni kurulan ortaklıklar kanalıyla 1,2 milyar dolar değerinde sözleşme kazandı.

SÜREKLİLİK NASIL SAĞLANMALI?
GE Healthcare’de olduğu gibi değişimi şirket kültürünün bir parçası haline getirmek ve sürekliliğini sağlamak önemli. MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın da “Kendini yenileyemeyen, teknolojiye ve yeni rekabet ortamına uyamayan kaybeder. Şirketler devamlı olarak faaliyetleri doğrultusunda organizasyonlarını, iş akışlarını gözden geçirmeli ve değiştirmeli” diyor. Ancak Türkiye’de 150 CEO’nun katılımıyla gerçekleştirdiğimiz anket, değişime karşı güçlü bir direnç olduğunu ortaya koyuyor. Ankete katılan yöneticilerin yaklaşık yüzde 40’ı, şirket içinde yaşanan değişikliklerden rahatsız çalışan sayısının çok olduğunu söylerken, neredeyse yarıya yakını ise bireylerin ve grupların katı alışkanlıklarla hareket ettiğini söylüyor.

Bazı liderler bu sorunu aldıkları önlemlerle aşmaya çalışıyor. Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, mesleki körleşmeyi engellemek ve yöneticilerin en yüksek potansiyeli gösterebilecekleri alanları keşfetmek için onları zaman zaman farklı departmanlarda görevlendirdiklerini anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz