"25 şirketin AR-GE planı"

Türkiye'nin önde gelen 25 şirketinin yeni dönem AR-GE planları...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
25 şirketin AR-GE planı
Konuşan çay makinesi, karbondioksit salımını azaltacak ürünler, katlanan stant mikseri ve yeni nesil şebekeler... Bunlar son dönemde Türk şirketlerinin AR-GE projeleri sonucunda ortaya çıkmış inovatif ürünler. Yine de Türkiye'de halen AR-GE'ye ayrılan bütçe, dünya ortalamasının oldukça gerisinde. ABD, her yıl Türkiye ekonomisinin yarısı kadar AR-GE harcaması yapıyor. Güney Kore, Türkiye'nin 7 katı AR-GE yatırımı gerçekleştiriyor. Türkiye'de ise 2011 yılında 6,8 milyar dolar AR-GE harcaması yapılmış durumda. Yine de son dönemde şirketler AR-GE ataklarıyla dikkat çekiyor. Keskinoğlu 2012'de 600, Avea 200, Korkmaz 94, Eczacıbaşı Yapı Grubu 72 AR-GE projesi üzerinde çalıştı. Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin 2013 ajandasında da yine AR-GE yatırımları var... Bu planı tetikleyen ise yenilikçi ve inovatif ürün geliştirme isteği... İşte Türkiye'nin önde gelen 25 şirketinin yeni dönem AR-GE planları...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
İLKLERİ YARATANLAR
Vestel, 2012’de Türkiye’deki 130 AR-GE merkezi arasında beyaz eşya AR-GE merkeziyle patent kategorisinde birinci oldu. Vestel’in 2013 AR-GE planlarını Vestel Şirketler Grubu Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Ergün Güler şöyle anlatıyor:

“Elektronikte LCD modül üretimi için yeni hatlarımızı devreye alıyoruz ve süper ince kenarlı TVlerin üretimine yönelik yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ayrıca Türkiye akıllı telefon pazarında, yerli tasarımla yerli üretim gerçekleştiren ilk marka olmayı hedefliyoruz.”

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu ise 2012 yılında 72 AR-GE projesi üzerinde çalıştı. Bu projelerin 25’i tamamlandı, 47’si üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Tamamlanan projelerin 20’si ürüne dönüşerek satış hattmdaki yerini aldı. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Hüsamettin Onanç, 2013 AR-GE planlarını şöyle aktarıyor: “70 proje üzerinde çalışıyoruz. Odaklandığımız alanlar ise konfor ve ergonomi, hijyen ve sağlık, fonksiyonel yüzeyler ve sürdürülebilirlik... ”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz