7 adımda yaratıcı disiplin

Şirketler tarafından yenilikçi fikirlere ulaşmak için en sık başvurulan 7 aşamalı yaratıcı disiplin...

28.08.2014 21:50:320
Paylaş Tweet Paylaş
7 adımda yaratıcı disiplin


Örneğin sağlık ocağı çalışanları, vaka izleme verilerinin uluslararası ve yerel otoriteler arasında düzgün bir şekilde paylaşılmaması karşısında şaşkına dönmüştü; hastane görevlileri ummadıkları miktarda fazla hastadan gelen talebi karşılamakta zorlanıyordu. Bu sorunları gerçek kılmak için sorunları resimli olarak betimleyen ve ilgili bütün bireylerin tek tek kotalarını gösteren posterler hazırladık. ilk gün boyunca, bu grubu sayıları 4 ile 6 kişi arasında değişen takımlara böldük. Onlardan 90 dakika boyunca belirli bir sorunu incelemeleri ve çözümler üretmeleri istendi.

4- DIŞTAN-İÇE BİR PERSPEKTİF UYGULAMAK
Yeni fikirler geliştirmek, genellikle diğer bağlamlardan kavramları dikkate alarak mevcut endüstriyel ve sektörel varsayımlara meydan okuma isteği ve yeni perspektifleri gerektirir. Biz bu türden bir ilişkisel düşünmeyi destekleyeceğini ümit ederek fikir üretme zirvesine farklı insan gruplarını davet etmek için Lilly’deki ortaklarımızla birlikte çalıştık.

MDR-TB’de derin bilgi birikimine sahip kamu sağlığı uzmanları ve mütehassıslarının yanı sıra bu alan dışından katılımcıları da içimize dahil ettik. Örneğin perakende tedarik zinciri yöneticileri, teknoloji uzmanları ve zirve organizatörlerinin yeterince zeki ve yaratıcı bulduğu diğer insanları...

Bu yaklaşım, aslında farklı özgeçmişlere sahip insanları bir araya getirmenin fikirlerin akışını iyileştirebileceğini, insanları yeni bilgilere daha açık hale getirebileceğini ve çözümlerin içine entegre edilebilecek yöntemler bulunabileceğini ispatlayan akademik araştırmalarla da uyumluydu.

Örneğin her bir grubun içine tedarik zinciri uzmanlarını katmamız sayesinde MDR-TB sistemiyle benzer sorunların çözüldüğü diğer tedarik zincirlerindeki belirli geçitler arasında çabucak bağlantılar kurabildik. Bu tartışmalardan çıkan bir sonuç da hükümetten ve sivil toplum kuruluşlarından yöneticilerin arzı, talebi ve gereksinim duyulan ilaçların etkin dağıtımını izleyebildikleri bir tedarik zinciri panosu kurulması kararıydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz