Büyük patlama

Son 5 yılda şirketlerin AR-GE nüfusu nasıl arttı?

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük patlama

 Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, bu durumun şirketin AR-GE’ye verdiği önemin ne kadar üst düzeyde olduğunun göstergesi olduğunu söylüyor. “Fikrin ürüne dönüşüm sürecinde AR-GE bölümü önemli rol oynuyor” diyen Yüngül, “Gerek tasarım ve test altyapısı gerek uzman ve deneyimli tasarımcı mühendislerimizle dünyanın dört bir yanına ürün tasarımı yapacak beceriye sahibiz” diye konuşuyor. Assan Alüminyum ise şirket stratejisinin merkezine AR-GE’yi oturtmuş durumda. Hatta önümüzdeki 5 yıl için belirlenen şirket stratejilerinin büyük bölümünde AR-GE faaliyetlerinden beklentiler oldukça yüksek. Assan Ürün ve Proses Geliştirme Direktörü Murat Dündar, belirlenen hedef pazar ve ürün gruplarında gelişim için AR-GE faaliyetlerinde son 2 yıldır farklı bir metodoloji izlendiğini söylüyor ve ekliyor: “Yürütülecek faaliyetler şirket stratejik hedeflerinden ortaya çıkıyor. Yeni ürün ve süreç geliştirme çalışmalarının muhtemel sonuçlarının etkileri ise özellikle stratejik planlama bölümü tarafından irdeleniyor. İlerleme kararı ise bu bilgi ışığında alınıyor.” Akkök İcra Kurulu ve AKSA Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz da AR-GE’nin üst yönetim tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünenlerden.
Hatta ona göre AR-GE, şirketin en önemli fonksiyonlarından biri. “Bu nedenle de AR-GE çalışmalarını sonuna kadar destekliyoruz” diyen Yılmaz, AR-GE çalışanlarının bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemesi amacıyla ulusal ve uluslararası fuarlara, kongrelere katılımlarını da özendirdiklerini söylüyor.

REKABET AVANTAJI SAĞLIYOR
Şirketler, artan rekabet nedeniyle de AR-GE faaliyetlerine güç katmanın peşinde. En yenilikçi ürünleri sunmanın rekabet avantajı sağladığının bilincindeler. Bunu başarmak için her şirketin gündeminde farklı bir odak var. Vestel, yüksek enerji tasarrufu sağlayan, çevreci ve doğa dostu cihazlar üretmeye öncelik veriyor. Bunun yanı sıra birbirine bağlanabilen, akıllı, kolay kullanıma sahip elektronik ve beyaz eşya ürünleri geliştirmeye çalışıyor. Arçelik’in gündeminde de çevre dostu ürün ve teknolojiler var. Arçelik AR-GE Direktörü Cemil İnan, “Teknolojisine hakim olmayan şirketlerin pazarını belirleme şansları zaman içinde yok oluyor. Bu nedenle AR-GE’mizin güçlü olması bizi rekabette öne taşıyor” diye konuşuyor. Turkcell rekabette fark yaratacak, teknolojik liderliğini pekiştirecek servis ve ürünler için çalışmalarını sürdürüyor. “AR-GE çalışmalarımızın odağında daima insan ve inovasyon var” diyen Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, hedeflerinin yenilikçi çalışmalarıyla Türkiye’yi Avrupa’nın teknoloji üssü haline getirmek ve küresel BT pazarında rekabet güçlerini artırmak olduğunu söylüyor. Ford ise daha fazla güvenlik, emniyet ve konfor ile birlikte daha ekonomik ve çevreye duyarlı araçların geliştirilmesini ön planda tutuyor. Bu doğrultuda AR-GE departmanında yeni ürün geliştirme, maliyet düşürücü faaliyetler, yeni teknolojiler, çevre dostu ürün ve süreçler için çalışıyor. Zaten bu nedenle de son 5 yılda AR-GE kadro sayısını katlamış durumda. Ford Otosan Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ernur Mutlu, “Amacımız küresel rekabette üstünlük sağlamak için en yeni ürünleri ve ileri teknolojileri geliştirerek öncelikle Ford Otosan’ın iç ve dış pazarlardaki başarısının sürekli kılınması ve giderek artırması” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz