Fikir yarışı

Yenilikçi çalışanlar binlerce fikir üretiyor

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fikir yarışı

1 MİLYON DOLAR ÖDÜL
3M içinde verilen başka ödül programlan da var. Bu ödüller üzerinden yılda 6 defa olmak üzere toplam 750 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında finansman desteği verilir. Ödüller, CTO ve kurumsal AR-GE başkan yardımcısı tarafından özel bir törende sunulur. Ödül kazanmış her bir proje, bir yıl boyunca takip edilir ve gelişimi raporlanır. Yıl sonunda tüm projeler başkan yardımcılarının, CTO'nun ve direktörlerin de katılımıyla taçlandırılır.
YÜZLERCE FİKİR
Böylesi bir sistem içinde tahmin edeceğiniz üzere yüzlerce fikir toplanıyor. Sadece ödül programlarına her yıl 100'ün üzerinde fikir başvurusu oluyor. Bunun yanı sıra belirttiğim Yüzde 15 Zaman projeleri de ekleniyor. Ayrıca pek çok farklı programla beraber buluş bildirimleri sürekli destekleniyor. 3M bünyesinde oldukça geniş ve etkili bir teknik organizasyona sahip. Fikirler de toplandıktan sonra konularında uzman teknik komiteler tarafından değerlendiriliyor.
HAYATA GEÇENLER
Bu süreç bizim için iş yapışımızın olmazsa olmaz bir parçası. Yüksek sayıda projenin bu oluşumlarla iletilen fikirlerden olduğunu belirtebilirim. Multilayer Optical Films olarak adlandırdığımız çok katmanlı optik fimler, enerji tasarrufu sağlayan ve 25 yıl dayanan 3M Bulb Ampul ve acıyı yok ederek kolay enjeksiyon sağlayan şırıngaya alternatif Microneedle çok başarılı projelere sadece birkaç örnek.

ANQING WU HUAWEI TÜRKİYE AR-GE MERKEZİ DİREKTÖRÜ
TÜRKİYE'DEN 30'DAN FAZLA ÜLKEYE YAZILIM
4 AŞAMALI SİSTEM

Huawei, hem müşterilerinin hem AR-GE çalışanlarının yenilikçi fikirlerini oldukça etkin bir şekilde değerlendirebilen bir yapıya sahip. Huawei'de yenilikçi bir fikrin ticari bir ürüne dönüşmesi, 4 ana aşamadan oluşan bir yöntemle gerçekleşiyor. Bu yöntem sırasıyla "fikrin yaratılması’, "ilgiyi harekete geçirmek’, "tasarım, prototip ve doğrulama" ve "fikrin onaylanması ve ticarileştirilmesi” aşamalarından oluşuyor. Huawei bu, fikirden ürüne dönüşüm akışı sayesinde ortaya çıkan yeni iş fırsatlarını efektif bir şekilde değerlendirebiliyor.
YENİLİKÇİLİK ORTAMI
İnsan kaynağı Huawei'nin en önemli değeri. Huawei, çalışanlarına yeteneklerini kullanarak müşteriler için yenilikçi çözümler üretebileceği bir ortam sağlıyor. İnovatif fikirlerin tamamı AR-GE projelerimizde kendine yer buluyor. Türkiye AR-GE merkezi inovatif fikir geliştirme, özellikle de yazılımda ihtiyacımız olan inovasyonu gerçekleştirme konusunda çok aktif. Türkiye'de AR-GE merkezinde çalışılan yazılımlar, 30'dan fazla ülkede kullanılıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz