Gıda devinin inovatif ağı

Yazarımız Fatoş Karahasan, İsviçre'nin Lozan kentindeki Nestle Research Center'ı gezerek şirketin AR-GE'ye yaklaşımını ve inovasyon stratejilerini kaleme aldı.

21.05.2014 23:14:240
Paylaş Tweet Paylaş
Gıda devinin inovatif ağı

Nestle’nin araştırmacıları, halk sağlığı açısından hassas şeker, tuz, doymuş yaş ve trans yağ gibi tüm besin maddelerinin sistemli olarak azaltılması için kapsamlı çalışmalar yürütüyorlar. 2012’de dünya genelinde 157 milyar porsiyon Nestle ürünü vitamin ve minerallerle zenginleştirildi.

LEZZETTE 60/40+ KURALI
TEST SÜRECİ

Nestle, tüketicilerine sunduğu ürünleri 60/40+ adını verdiği bir ürün test sürecinden geçiriyor Bu test, markasız yapılan lezzet araştırmalarında Nestle ürünlerinin rakiplerine göre en az yüzde 60 daha yüksek beğeni skoru alması anlamına geliyor. 3 yılda bir testler yineleniyor. Reçetelerde değişiklik yapılması gerekiyorsa yeni formüller arayışına giriliyor.

DEV KADRO

Programın yürütülmesi ve ürünlerin lezzetiyle besin değerinin sürekli geliştirilmesi için 325 kişilik bir uzman kadro çalışıyor. Bu program aynı zamanda şirketin ürünlerinin lezzetini ve besin değerini sürekli geliştirmesine de yardımcı oluyor. Şirketin Türkiye'deki portföyünün yüzde 80'i, bu testi geçmeyi başarmış ürünlerden oluşuyor

GELİŞMİŞ TEKNİKLER
Nestle bilim insanları, yiyeceklerin ve içeceklerin aromasını ve tadını iyileştiren gelişmiş teknikler kullanarak şirketin tüketicilere en iyi duyusal deneyimi sunacak ürünler geliştirmesini sağlıyor. Nestle araştırmaları, gıda, tat alma reseptörleri ve algılarımız arasındaki etkileşimleri tam olarak anlamak için aktif olarak biyolojik mekanizmaları inceliyor.

KİLO YÖNETİMİ ÖNE ÇIKIYOR
OBEZİTE SORUNU

Dünya Sağlık Örgütü 'nün 2010 yılı verilerine göre 5 yaşın altında olan 42 milyon çocuğun aşırı kilolu ya da obez olduğu tahmin ediliyor. Yetişkinlerde ise bu rakam 1, 5 milyar. Nestle, gıdaları tüketiciye lezzetinden ödün vermeden daha az yağlı ve daha az kalorili olarak sunmak için araştırmalar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz