Mühendislik ihraç ediyoruz

Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Aybike Molbay’la GE’nin Türkiye’deki AR-GE faaliyetlerini ve üzerinde çalıştıkları yeni teknolojileri konuştuk.

16.11.2014 20:45:460
Paylaş Tweet Paylaş
Mühendislik ihraç ediyoruz
GE'nin Gebze'de kurduğu teknoloji merkezi, son 5 yılda 3 kat büyüdü. Havacılıkta GE'nin dünyadaki en önemli 5 AR-GE üssünden biri olan merkez, bugüne kadar yurtdışına 2,5 milyon saat mühendislik ihraç etti.

Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Aybike Molbay, "Yurtdışına havacılık gibi ileri teknoloji alanında mühendislik ihraç ediyoruz. Büyümemiz devam edecek" diyor.
ybike Molbay, Türkiye’deki az sayıdaki kadın uçak mühendisinden biri.

ODTÜ’den mezun olduktan sonra uzun yıllar Fransa’da Airbus’ın uçak motorlarını tasarladı. A340’lar üzerinde çalıştı, doktora tezini de uçak motorlarının kanat bileşenleri üzerine yaptı. Molbay, daha sonra tersine beyin göçüyle Türkiye’ye dönüp GE’nin Gebze’de TÜBİTAK MAM tesislerinde kurduğu Türkiye Teknoloji Merkezi’nin başına geçti.

Gebze’de geleceğin uçak motorlarında kullanılacak ileri teknolojiyi geliştirip yurtdışına ihraç ettiklerini söyleyen Molbay, “Gebze’deki teknoloji merkezimiz, GE’nin dünyada havacılık alanındaki en önemli 5 AR-GE üssünden biri oldu” diyor.

Gebze’de mevcut uçak motorlarının bakım ve onarımı için de yeni teknolojiler geliştirdiklerini anlatan Molbay, son 5 yılda 3 kat büyüyen inovasyon merkezinin, başta ABD olmak üzere yurtdışına havacılık mühendisliği ihraç ettiğini söylüyor.

Molbay ve ekibi teknoloji merkezinde 3 boyutlu yazıcılarından endüstriyel internete kadar ileri teknoloji konularında çalışmalar yapıyor. Her günlerinin inovasyon ve AR-GE’yle geçtiğini söyleyen Molbay, “İnovasyon GE’nin kurum kültürüne işlemiş. İnovasyonu problem çözmek olarak görüyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz