Müşterinin de fikrini alacağız

Üretim alanında yenilikçi projelerimizle kârlılığımıza katkı sağlamayı hedefleyeceğiz” diye konuşan Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hurşit Zorlu, grubun inovasyon yaklaşımını dergimize şöyle aktardı.

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Müşterinin de fikrini alacağız

Grupta inovasyon yönetimi nasıl ve hangi seviyede yapılıyor?
İnovasyon süreçlerini tüm ekip titizlikle takip ediyoruz. Çalışanlarımızın bu sürece dahil olmasını çok önemsiyoruz. Şirketimizin profesyonel kadroları, kurum kültürümüzde yerleşmiş olan bu bakış açısını sahiplendi. Ekiplerini de bu yöne doğru ilerlettiklerini ve değerlendirdiklerini söyleyebilirim.

Son dönemde inovasyon ajandanızda neler var? Özellikle nelere odaklanıyorsunuz?
İnovasyonda en önemli konu, fikrin ya da projenin yenilikçi ve öncü olması gerekliliği. Bu nedenle aslında bu sorunun cevabına “sürpriz” demem gerekir. Ama yine de şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki İno-Port inovasyon portalimiz üzerinden gelen projelere önümüzdeki dönemde daha da yoğun şekilde odaklanacağız.

Faaliyetlerimizin büyük bölümünü üretim bandımız oluşturuyor. Bu alanda en alt kademe çalışanımızdan en üst seviye yöneticimize kadar tüm ekiplerimizin fikirlerini dikkate alacağız. Üretim alanında yenilikçi projelerimizle kârlılığımıza katkı sağlamayı hedefleyeceğiz.

İnovasyonda başarısızlığa yer var mı? İnovasyonun en iyi şekilde ortaya konulması için inovatif şirketlerde başarısızlığa tahammül daha yüksek diyebilir miyiz?
Başarının olduğu yerde, başarısızlık da hayatın içinde var olan bir kavram. Önemli olan, başarısızlığı rutin bir olaymış gibi karşılamamak ve bunu bir alışkanlık haline getirmemek. Einstein başarıyla ilgili düşüncesini, “Başarılı bir insan olmaktansa değerli bir insan olmaya odaklanın” şeklinde ifade eder.

İnovasyonu da insanın hayatına ve yaşadığı topluma bu değeri katmasını sağlayan araçlardan birisi olarak görmek gerekir. İş hayatında ise ortaya çıkan yeni bir fikre inovasyon diyebilmek için o fikrin mutlaka başarılı bir şekilde uygulanmış olması gerekir. Yoksa zaten ortaya çıkan sonuç inovasyon değil, ancak iyi niyetli bir deneme olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.