Türkiye, Körfez sermayesinin radarında

Körfez sermayesi, 1 Kasım seçimlerinin ardından Türkiye'yi tekrar radarına aldı.

2.11.2015 15:33:360
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye, Körfez sermayesinin radarında
Dubai Yatırım Kongresi Üst Yöneticisi (CEO) Davud Al Shezawi, yaptığı açıklamada, Körfez sermayesinin Türkiye'deki 1 Kasım sonuçlarından memnuniyet duyduğunu belirterek, yatırımcının her durumda öngörülebilir ortamlarda yatırım yapmayı tercih ettiğini söyledi.

Türk şirketleriyle artan iş birliği projeleri bulunduğunu ifade eden Shezawi, şunları kaydetti: "Türkiye pazarı Körfez sermayesi için cazibesini koruyor. Seçimden sonra daha fazla umut veren Türkiye, yatırım tercihlerinde bir adım öne çıktı. Türkiye Ortadoğu'daki karışıklıklardan dolayı bizim için hala yatırım gözdesi. Türk firmalarından inanılmaz derecede ortak iş talepleri alıyoruz. Bu yıl nisan ayında düzenlenecek Dubai Fuarı'na (IPS) geçen yıla oranla yüzde 50 daha fazla Türk firması katılacak. Bu fuarla hem Türk firmaları sıcak satış yapacak hem de Türkiye'de yabancı yatırım ortaklığında yeni emlak projeleri geliştirme imkanı yakalayacak. Körfez sermayesinin Türkiye'de çok güçlü yatırımlar yapmasını bekliyorum."

‘ARAP YATIRIMCILARIN TÜRKİYE'YE İLGİSİ ARTACAK’

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum'un himayesinde düzenlenen Yatırım Kongresi'nin Türkiye'deki tek yetkili firması LMG Global DWC Üst Yöneticisi Gökhan İlgar ise seçimden çıkan sonuçların Arap yatırımcıların Türkiye'ye ilgisini artıracağını söyledi. İlgar, 7 haziran seçimlerinden sonra Suudi Arabistan'da 28 ticaret odası başkanıyla yüz yüze görüşmeler yaptığını belirterek, "Görüşmeler neticesinde Körfez sermayesinin ortak görüşü siyasi istikrarın tekrar oluşmasıydı. Körfezli yatırımcılar, 1 Kasım seçimlerine odaklanmışlardı. 1 Kasım'ın ardından kendileriyle hızlıca tekrar görüşmeler yaptık. Aralık ayında Suudi Arabistan'dan kalabalık bir heyeti ağırlamaya hazırlanıyoruz" dedi.

'KATARLILAR SEÇİM SONUÇLARINI GÖRÜR GÖRMEZ ARADI’

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal da yıl içerisinde Suudi Arabistan, Katar ve Bahreyn'den yatırım için iş birliği teklifleri aldıklarını kaydetti. Körfezin Türkiye'deki siyasi belirsizliğin bitmesini beklediğini hatırlatan Akbal, "Seçim sonuçları henüz tam olarak açıklanmadan, ortak yatırım yapmayı planladığımız Katarlılar ve Pakistanlı, Türkiye'de yatırım hevesi yüksek olan bir grupla görüştük. Sonuçları görür görmez onlar bizi aradı, yatırım için doğru zamanlama olduğunu belirttiler. Katarlı grupla çok yakın bir zamanda Türkiye'de gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmek için bir araya geleceğiz. Şimdi siyasi istikrar da olduğu için elimiz çok daha güçlü."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz