Yazılım üssüne dönüşeceğiz

Huawei Türkiye Genel Müdürü Zhao Gang, şirketin inovasyon gücünü, Türkiye’nin bu alandaki potansiyelini ve önümüzdeki dönemde Huawei’nin büyümesinde oynayacağı rolü anlattı.

16.11.2014 21:04:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yazılım üssüne dönüşeceğiz
Dünyanın en hızlı büyüyen telekom şirketlerinden Huawei, gelecek planlarında Türkiye'ye kritik önem veriyor. Bugün Orta Asya ve Kafkasya'daki 11 ülkeyi Türkiye üzerinden yöneten şirket, İstanbul AR-GE merkezinden 20 milyon dolarlık yazılım ihraç ediyor.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Zhao Gang, bu merkezi bir yazılım üssüne dönüştürme stratejileri olduğunu açıklıyor. "Bu da son kullanıcıya dönük daha fazla yazılımın Türkiye'de üretileceği anlamına geliyor. Hedefimiz, Türkiye AR-GE merkezini, mobil uygulamalar konusunda Rusya ve Orta Asya'yı kapsayan bölgede lider duruma getirmek" diyor.

Huawei, küresel akıllı telefon pazarının üçüncü büyük oyuncusu. Telekomun yanı sıra kurumsal hizmetler ve cihaz iş grupları alanında da faaliyet gösteren Çinli dev, dünyada hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Şirketin büyüme hızındaki en büyük itici güç ise inovasyon.

10 yılda AR-GE’ye 19 milyar dolar kaynak ayırması da bu gücün önemli bir kanıtı. Dünya genelinde 16 AR-GE merkezine sahip olan Huawei’de çalışan kadroların yüzde 45’i, AR-GE departmanlarında istihdam ediliyor.

Stratejik önem verdiği ülkelerde ARGE merkezleri kurarak teknoloji ihracatı yapan Huawei için Türkiye de kritik öneme sahip. Şirket, Türkiye üzerinden Orta Asya ve Kafkasya’daki 11 ülkeyi yönetiyor.

Çin’den sonra üçüncü büyük AR-GE merkezlerini Türkiye’de hayata geçirdiklerini belirten Huawei Türkiye Genel Müdürü Zhao Gang, gelecek dönem büyümelerinde bu merkezin önemli rol oynayacağını düşünüyor.

Türk mühendislerin geliştirdiği ürünlerle Türkiye’den yıllık 20 milyon dolarlık yazılım ihraç ettiklerinin altını çizen Gang, “Huawei olarak, Türkiye AR-GE merkezini bir yazılım üssüne dönüştürme stratejimiz var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz