10 önemli trend

Bulut kullanımı artık kurumsal hale geliyor...

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
10 önemli trend
BT bölümleri bulutun şirketlerindeki varlığını inkar etmiyorlar ve bulut için bütçe ayırmak onlara da mantıklı geliyor. Araştırma şirketi Forrester- Forrsıghts’ın son anketine göre, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki kuruluşların neredeyse yarısı özel bulut yatırımları için bütçe ayırmayı düşünüyor ve yazılım geliştirme yöneticilerinin de neredeyse yarısı kendi uygulamalarını bulut ortamına geçirmeyi planlıyor.

1- HER ŞEY BULUTA GEÇER Mİ?
Eninde sonunda her şeyin buluta geçeceğini söylemekten artık vazgeçeceğiz ve nelerin uygun nelerin uygun olmadığı konusunda gerçekçi olacağız. Hangi uygulamaların bulut ortamına kaydırılacağı hakkında isabetli kararlar verebilmek için, bulut platformlarını geleneksel sanal altyapılardan ve geleneksel sunucu barındırma ortamlarından nelerin farklı kıldığı konusunda artık yeterince bilgi sahibiyiz.

2- BULUT VE MOBİL EVLİLİĞİ
Bulut ve mobil kavramları birleşerek tek bir kavram haline gelecekler. Internet aracılığıyla destek hizmetlerine bilgi vermeyen mobil bir uygulamanın değeri çok fazla değildir. Bu destek hizmetleri nerede hayat bulacak. Şayet öngörülemez bir trafik akışını destekleyebilmek için güvenlik duvarınızda kocaman bir delik açmayı planlamıyorsanız muhtemelen mevcut veri merkeziniz de olmayacaktır. Biz çoğunlukla mobil uygulamaların, mobil istemci taleplerine esnekçe tepki verebilen ve sizin veri merkezinizi bu trafikten koruyan bulut-tabanlı destek hizmetlerine (artarak ticari bir hizmet olarak mobil destek şeklinde) bağlandığını görüyoruz. Neredeyse bütün bir hizmet olarak yazılım (SaaS) uygulamalarının artık birer mobil istemcisi var. Forrester analisti Glenn O’Donnell’ın da belirttiği üzere, bulut artı mobil aslında klasik bir “parçaların toplamından fazlası” kombinasyonudur.

3- HİZMET BAŞINDA ANLAŞMA
Bulut SLA’larını (Hizmet Bazında Anlaşma) da artık dert etmekten vazgeçeceğiz ve bu uygulamaların kendilerini korumak zorunda olduklarını kabulleneceğiz. Bir bulut uygulaması tasarımı ve biçimlendirmesi için en iyi yöntem, dayanıklılığı bulut platformundan beklemek yerine onu bizzat uygulamanın içinde oluşturmaktır. Bu şekilde bulut platformu tarafından sağlanan temel SLA ne olursa olsun her türlü servis seviyesinde anlaşmayı yapabilirsiniz. Zaten gereksinim duyduğunuz performans uygulamaya özel bir hedeftir. Kullanılan uygulamaların sadece yüzde 10’u bu seviyede bir korumaya ihtiyaç duyarken sizin kaynaklandırma ve sağlayıcı yönetim ekibinizi bulut satıcısıyla yüksek ve sıkı bir SLA için pazarlığa oturtmanızın ne kıymeti var ki?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz