10 önemli trend

Bulut kullanımı artık kurumsal hale geliyor...

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
10 önemli trend

8- 3 ÖNEMLİ PLATFORM
Bulutu ABD’deki AWS (Amazon Web Hizmetleri) ile aynı kefeye koymaktan da vazgeçeceğiz. Her ne kadar muhtemelen yüzde 70 gibi muazzam bir pazar payına ulaşan Amazon Web Hizmetleri, bulut platformları pazarında güçlü bir liderliği yakalamış olsa da yakında onun pazardaki bu konumu yüzünden rakiplerinin güçlendiğini ve piyasaya yeni oyuncuların girdiğini göreceğiz. Microsoft ile Google kendi platformlarında ciddi iyileştirmeler yaptılar. 2013 yılı sonu itibariyle en azından üç adet önemli AçıkÇatı tabanlı bulutun konumunu güçlendireceğini görmeyi kesinlikle bekliyoruz.

9- SANALLAŞTIRMA BULUT MU?
İleri sanallaştırmanın iyi bir şey olduğunu ve onun bir bulut olmadığını kabulleneceğiz. İsminin önüne bulut ekleyerek eski ürünlerini cilalayanlar, kendi ClO’larından kocaman bir aferin almak için geçen yılın VMware ortamını özel bir bulut olarak yeniden etiketleyen kurumsal I&O bölümleri olacak. Bu ortamlardan çok azı geliştiricilere selfservis, tam-otomatik provizyon, standartlaştırılmış hizmetler veya maliyet şeffaflığı sunmuştu. Artık bu ortamlar hakkındaki gerçeklerin farkına varalım. İş yükü konsolidasyonunu, operasyonel verimlilikleri ve hızlı veri geri yüklemenin başarıyla yapılmasını sağlayan statik bir sanal ortam iyi bir şeydir, hatta çok iyi bir şeydir. Ancak bu bir bulut değildir ve zaten olmamalıdır da. Kurumsal I&O ekipleri çok şükür ki çift kutuplular: Sizin hem optimize edilmiş ve dinamik sanal ortamınızın hem de istediğiniz zaman kullandığınız özel bulutunuzun veri merkezinizde özel birer yeri vardır. Onlar farklı sorunlara çözüm bulur ve farklı talepleri karşılarlar. Her ikisi de değer ürettiği sürece sakın onları iç içe geçirmeye çalışmayın.

10- FARKLI OLANIN FARKI
Geliştiriciler bulut içinde tek farklı olanın geliştirme olmadığının ayrımına varacaklar. Bugün buluta özel veya bulut için en iyisi denilebilecek bir programlama dili yok. Bizim bulut geliştiricileri anketimiz, kurumsal olarak kullandığımız dillerin, çerçeve çalışmalarının ve geliştirme yöntembilimimizin büyük bir çoğunluğunun bulut içinde de kullanıldığını gösteriyor. Tek farklı olan şey kodlama değil, aynı zamanda hizmetlerin konumlandırılması, bir uygulamanın sunulabilmesi için yeniden şekillendirilmesi de farklı. Açık konuşmak gerekirse bunların hiçbiri yeni şeyler değil. 2000 yılından bu yana web sitelerimizin bu özelliklerinden dolayı endişeleniyor olmamız gerekirdi. Her ne kadar en mükemmel uygulamalardan ve bulut hizmetlerinden bazıları yeni olsa da, iyi eğitimli bir geliştiricinin bulutta üretken olmamak için sebebi yok. Öyleyse halen neyi bekliyorsunuz?İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz