Bir gökdelen 2 hafta içinde nasıl inşa edilir?

Çinli Broad Group, ticari binalarda bir devrim yaratıyor. Bu şirketin başkanı ve CEO’su Zhang Yue, aşağıda geleneksel inşaat uygulamalarının modasının neden çoktan geçtiğini ve bu endüstrinin nasıl değiştiğini açıklıyor.

21.09.2014 09:05:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bir gökdelen 2 hafta içinde nasıl inşa edilir?
Broad Group’un başkanı ve CEO’su olan Zhang Yue, kendisine ihtiraslı hedefler belirlemekten imtina eden bir insan değil. 2010 yılında kendisine ait prefabrik inşaat şirketi Broad Sustainable Building, Shanghai Expo’da Broad Pavilion adında 6 katlı bir binanın inşaatını sadece bir gün içinde bitirmişti.

Ardından 15 katlı Ark Hotel’i, bir haftadan daha kısa bir sürede ve 30 katlı T30 kulesi ile otelini 15 gün gibi rekor hızlarda yaparak kendi kendine meydan okumayı sürdürmüştü. Onun şimdiki en ihtiraslı hedefi ise dünyanın en yüksek binasını inşa etmek.

Sky City olarak bilinen ve 202 katlı bu çelik gökdelenin 9 şiddetindeki depremlere karşı dayanıklı ve enerji cimrisi olması bekleniyor. Bu binanın yüzde 90’ı bir fabrikada yapılıyor ve şantiyede henüz sadece yüzde 10’u monte edilmiş durumda. Her ne kadar zaman çizelgesiyle dikkatleri üzerine topluyor olsa da Broad Group için en önemlisi, sürdürülebilir tasarım ve üretim süreci.

Zhang, bu kocaman binayı kentleşmenin yeniden tanımlanması ve Çin’de endüstrileşmeyle at başı giden enerji ve çevre kirliliği sorunları için çözüm bulunmasına doğru önemli bir adım olarak görüyor. 2014 Mart’ında McKinsey’in Shanghai Ofisi Direktörü David Xu’yla yaptığı mülakatta Zhang, sürdürülebilir binalara doğru olan yolculuğunu tanımlıyor ve Çin’de inşaat sektörü ile altyapıların geleceği hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor.

Günümüzde altyapı ve inşaat endüstrisinin yüzleştiği en önemli meydan okumalar neler?
Genel olarak bu endüstri, aslında düşük performanslı çalışıyor. Pek çok bakımdan şu anda çok akıllı bir zamanda yaşıyoruz. Oysa halen önümüzde inşaat için örnek alınabilecek yaratıcı, düşük emisyonlu ve pratik bir yaklaşım yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.