Daha az bürokrasi

Aslında bütün CEO’ların ortak bir hedefi var: Kurum içi bürokrasiyi azaltmak. Ancak hepsi bunun için farklı yöntemler kullanıyor. Örneğin CarrefourSA ve Yemeksepeti’nde yönetici odalarının kapıları kaldırıldı. Limak Yatırım Başkanı Ebru Özdemir ile İnci Holding’in başkanı Perihan İnci ise daha az bürokrasi için daha az toplantı yapıyor. Torunlar Holding’in patronu Aziz Torun gibi bazı işadamları da yöneticilerine daha fazla yetki vererek bürokrasiyle mücadele ediyor.

20.08.2015 12:34:130
Paylaş Tweet Paylaş
Daha az bürokrasi
Virgin Group’un kurucusu Richard Branson, “Bir şirket, ne kadar çok büyürse çalışanlara o kadar az sorumluluk ve özgürlük verilir. Buna karşılık yönetime bürokrasi ve hiyerarşi hakim olur” diyor. Branson’a göre bürokrasiye karşı çalılıklar arasından çıkmanın yaratıcı yollarını bulmaktan başka yapabilecek çok fazla bir şey yok. Ancak, bu şekilde bürokrasiyi yenmek ve daha hızlı bir şirket yaratmak mümkün… Bugün birçok CEO ve patron, tıpkı Branson gibi yönettikleri şirketlerde bürokrasiyi aşmanın yaratıcı yollarını arıyor. Dünyaca ünlü yönetim danışmanı Larry Farrell, bir CEO’nun şirket içinde bürokrasiye yol açan uzun toplantılardan şikayet ettiğini, bunu aşmak için toplantı odasından sandalyeleri kaldırdığını söylüyor. Bu sayede 3 saatte alınan kararlar, dakikalar içinde alınmaya başlanmış. Bürokrasiyi aşma konusunda Türkiye’de de CEO’ların yaratıcı ve inovatif çözümleri var. Bunlar arasında ofis tasarımını değiştirmekten özel saha ekipleri görevlendirmeye kadar birçok değişik yöntem kullanılıyor. CEO’lar tarafından en çok uygulanan yöntemlerden biri de yönetim ekibinin yetkilerini artırmak. Toplantı periyotlarını ve sürelerini azaltmak da sık kullanılan uygulamalar arasında. CEO’lar kurum içi bürokrasiyi azaltmak için teknolojinin de nimetlerinden yararlanıyor.
AYDIN’IN ŞEFFAF OFİS STRATEJİSİ Bürokrasinin önüne geçmek için önlem alan CEO’lar, açık ve şeffaf iletişime odaklanıyor. Bunlardan biri de Yemeksepeti’nin kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın. Geçtiğimiz ay Türkiye tarihinin en büyük satışlarından birine imza atan Aydın, 15 yıl önce arkadaşlarıyla sıfırdan kurduğu şirketini 1 milyar TL’nin üzerinde bir değerle Delivery Hero’ya sattı. Satıştan sonra CEO olarak görevinde kalan Aydın’ın başarısında Yemeksepeti’nde oluşturduğu hızlı ve bürokrasiden uzak yönetim modeli etkili oldu. Aydın, bürokrasiyi aşma konusunda kurum kültürlerini yansıtan yeni ofislerinin payının büyük olduğunu söylüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz