Disiplinli sürdürülebilirlik

Günümüzde çok sayıda şirket yönetebileceğinden fazla sayıda sürdürülebilirlik girişimine sahip. İşte size onları kontrol altına alma yolları. Sheila Bonini ve Steven Swartz

11.11.2014 18:47:060
Paylaş Tweet Paylaş
Disiplinli sürdürülebilirlik


Finansal etkileri anlamak
Sürdürülebilirliğe yatırım yapmanın değeri her geçen gün daha fazla kanıtlanmasına rağmen bazı üst düzey yöneticiler halen oyalanmakla meşgul. Kıdemli liderler sürdürebilirliği destekler gibi görünürken şayet finansal kazanç görmezlerse sermaye koymaktan kaçınır.

“Sürdürülebilirlik ölçümleri rastgele sayılarmış gibi görünebilirler ve çok da işe yaramazlar", araştırmaya katılanların yarısı sürdürülebilirlik girişimlerinde kısa vadeli kazanç baskısının büyük bir sorun teşkil ettiğini söylüyor. Yapıcı bir tepki ise sürdürülebilirliğin kendini amorti edebileceğini ve daha fazlasını yapabileceğini ispatlamaktır. Ancak bu işin aşırı abartılı anlatılma göz önüne alınarak büyük bir titizlikle yapılması, eksiksiz veri setleriyle desteklenmesi ve makul bir iş lisanıyla sunulması gerekir.

Bunun elbette söylenmesi yapılmasından çok daha kolaydır. Örneğin Intel’de her ne kadar şirket liderleri su tasarrufuyla ilgilendiyse de onlar bunu yapmanın finansal getirisinin çok düşük olduğunu gördü, çünkü su ucuzdu. Bu girişimin taraftarları içinde altyapının ve arıtma maliyetlerinin de olduğu suyun maliyetini eksiksiz bir şekilde hesaplayabilmişlerdi ve bu rakam başlangıçtaki tahminlerin çok üstündeydi.

Bu yüzden su tasarrufunun yeni ve beklenmedik yollardan değer yaratabileceğini ileri sürdüler. Intel bu temelde önemli bir koruma çabasıyla yoluna devam etti. Bu şirkette artık sürdürülebilirlik çabalarının finansal değerini hesaplamaya odaklanmış bir finansal analist çalışıyor.

Sürdürülebilirliğin iş hayatında savunulacak yanlarını ortaya koymak sanki fazlasıyla yapılan bir şeymiş gibi görünebilir. Ancak bu, bariz bir şekilde yapılmıyor. Ankete katılanların sadece beşte biri organizasyon genelinde bu işin finansal getirilerinin net bir şekilde kavrandığını belirtmişti.

Sürdürülebilirlik girişimlerini ölçmek bir hayli zor olabilir, çünkü tasarruflar veya getiriler şirketin farklı kısımları arasında bölünebilir ve artmış itibar gibi bazı kazançlar dolaylı olabilir. O zaman kimya endüstrisindeki üst düzey yöneticinin bize söylediklerini sadece nicelendirmemek çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz