Eski CEO'ya yeni hayat

Danışmanlık şirketi kuran eski CEO sayısı da giderek artıyor.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eski CEO'ya yeni hayat

Danışmanlık hizmeti vermek, eski CEO'lara, tam zamanlı ve aktif bir görevde bulunmadan kendi istedikleri şartlarda iş hayatını sürdürme şansı sağlıyor. Tem-sa'dan ayrıldıktan sonra MBCO Strateji ve Yatırım Danışmanlığı adlı bir şirket kuran Mehmet Buldurgan'a göre, danışmanlığın en cazibeli tarafı fikri ve entelektüel açıdan bağımsızlık vermesi. "Yanlışlara müdahale ederken, daha objektif davranıp analitik çözümler önerebiliyorum. Yılların birikimini sadece bir şirketle değil, birkaç şirketle paylaşabilme imkanım oluyor. Zaman yönetimini de kendi ajandama göre yapma şansım var" diyor. Profitkâr Platformu'nun kurucusu Şahin Tulga'ya göre ise zaman kullanımında tablo biraz daha farklı. Tulga, birçok farklı sektörde çalışmak, farklı dinamikleri öğrenmek ve iş çevresinin genişlemesini danışmanlığın artıları olarak görüyor ve ekliyor: "Ancak danışmanlık kesinlikle yarı emeklilik işi değil. Her zamankinden daha çok çalıştığımı söyleyebilirim." Ülker'den ayrıldıktan sonra dönüşüm danışmanlığı alanına yoğunlaşan Turgut Ziyal de aynı fikirde: "En cazip tarafı birden çok sektör ve şirkette farklı sorunlarla aynı anda uğraşabilmek. Bu yeni şeyler öğrenmek için fırsat... Başta esnek çalışma saatlerine sahip olmak avantaj gibi gözükse de işleri kısıtlı sayıda ekiple ve bizzat yapmak yeni bir deneyim oluyor. Ben danışmanlığı tıpkı tepe yöneticiliği gibi ciddiyetle ve tam zamanlı sürdürme gayreti içindeyim."

NEDEN DANIŞMANLIĞI TERCİH EDİYORLAR?
TAKVİMİM ESNEK / CEM KOZLU

Aktif görevlerimden emekli olduktan sonra üretken olmayı arzuladım. Değişik şirket ve kişileri yakından tanıma ve farklı alanlardaki ilke ve yaklaşımlarımı paylaşma imkanı bulduğum için danışmanlıktan ve yönetim kurullarındaki görevlerimden çok zevk alıyorum. Kariyerimin yeni bir evresi... Şimdi kendimin patronuyum. İnsanlardan çok, fikir ve projelerle uğraşıyorum. Okumaya, araştırmaya, kendimi yenilemeye zaman bulabiliyorum.
ÖZGÜR OLMAK İSTEDİM / HASAN DENİZKURDU
Özgür olmak ve yıllarca ertelediğim hayallerime vakit ayırmak için danışmanlığı tercih ettim. Zira profesyonel yaşamda iş dışında bir şey yapmanız mümkün olmuyor; hele zor duruma düşmüş bir holdingi ayağa kaldırmak dünyanın en zor işi ve yıpranma katsayısı oldukça yüksek.
İSTEDİĞİM İNSANLARLA ÇALIŞMA LÜKSÜ / TAYFUN BAYAZIT
30 yıllık bankacılık kariyerinden sonra deneyimimi değerlendirme olanağı olduğunu gördüm. Profesyonel yönetici olarak beni bu aşamada heyecanlandıracak seçeneklerim hayli kısıtlıydı. Aktif çalışma hayatımın son döneminde hem vaktimi daha iyi kullanabileceğim hem istediğim işleri yapıp istediğim insanlarla muhatap olmayı tercih ettiğim için danışmanlığı seçtim.
DAHA RAHAT / BÜLENT SAVAŞ
Aktif iş hayatında tüm sorumluluk sizin omuzlarınızda ve kararları siz veriyorsunuz. Danışmanlıkta işlerin nasıl yapılması gerektiği konusunda yol göstererek tavsiyelerde bulunuyorsunuz. O açıdan danışmanlık daha rahat ve kendinize daha fazla zaman ayırabiliyorsunuz.
YÖNETİMİ İKNA ETMEK KEYİFLİ / AHMET DÖRDÜNCÜ
Şirketlerin başarısına katkıda bulunmak tüm yönetim faaliyetleri için bir cazibe. Danışmanlığın bu yönde aktif yöneticilikten farklı bir tarafını göremiyorum. Ancak danışman olarak şirket yönetiminde yaptırım gücünün sınırlı olduğunu düşünürsek, şirketin yönetimini ikna etmek zorlu ancak başarıldığında bir o kadar da keyifli...Değişik sektörleri tanımak, karşılıklı öğrenme faaliyeti içine girmek, değişik insan ve kültürlerle iletişimde olmak gibi artıları da var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz